Till innehåll

Skola som arena

Skola som arena

På ett antal skolor i olika områden i Göteborg arbetar vi tillsammans med andra aktörer för att hjälpa barn att få en aktiv fritid. Skolans lokaler öppnas upp till en mötesplats och alla som bor eller verkar i området kan komma och delta i eller leda olika kostnadsfria aktiviteter utanför lektionstid. Vårt mål är att barnen ska få en god start i livet och mer jämlika uppväxtvillkor. Arbetet kan ha olika namn, som Skolan mitt i byn eller Lights On, men arbetssättet är detsamma.

Aktuellt

”Samarbetet mellan Universeum och Skola som arena bidrar till en hållbar samhällsutveckling”

Publicerad 18 juni 2025
Under det gångna året har Universeum bedrivit Science Club-verksamhet i nära samarbete med AB Framtiden och grundskoleförvaltningen. Universeums roll som samhällsaktör har fördjupats genom att ta verksamheten till skolor och bostadsområden.

Skola som arena gav Göteborg silver i europeisk tävling

Publicerad 10 juni 2025
​​​​​​​Göteborgs Stad tar hem silver i The Eurocities Award för arbetet med Skola som arena. Till hösten utökar Göteborg satsningen med ytterligare en skola: Sjumilaskolan.

Skola som arena kan vinna europeiskt pris

Publicerad 26 mars 2025
Göteborgs Stads satsning ”Skola som arena” fortsätter att väcka internationell uppmärksamhet. Arbetet med att öppna upp skolor före och efter lektionstid, för att erbjuda barn i socioekonomiskt utsatta områden en meningsfull fritid, är en av finalisterna i tävlingen ”The Eurocities Award”.
${loading}