Foto: Therese Bergquist
Bildtext: Entrén Burgårdens gymnasium.

Uppropstider

Välkomna alla ettor. Här hittar du ditt programs uppropstider.

Uppropstider årskurs ett


Välkomna alla ettor. Här hittar du ditt programs uppropstider.

Plats: Huvudentrén i A-huset Skånegatan 20.


Datum: Tisdag den 18 augusti och onsdag den 19 augusti
Tid: Se ditt programs uppropstider i listan nedan.



Tisdag 18/8 - 2020

Kl. 09.00

Hantverksprogrammet Fashion Design

Hantverksprogrammet Frisör

Hantverksprogrammet Hår- och Makeupstylist

Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Fashion Design (IMV)

Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Frisör (IMV)

Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Hår- och Makeupstylist (IMV)



Kl. 09.30

Samhällsprogrammet

Naturvetenskapsprogrammet

Programinriktat val mot Samhällsprogrammet

Programinriktat val mot Naturvetenskapsprogrammet



Kl. 09.30

Samhällsprogrammet AST- enheten

Naturvetenskapsprogrammet AST- enheten

Programinriktat val mot Samhällsprogrammet AST- enheten (IMV)

Programinriktat val mot Naturvetenskapsprogrammet AST- enheten (IMV)



Kl. 10.00

Barn och fritidsprogrammet

Programinriktat val mot Barn och fritidsprogrammet (IMV)



Kl. 11.00

Naturbruksprogrammet, Djur

Yrkesintroduktion Naturbruksprogrammet, Djur (IMY)



Kl. 11.00

Lärling Barn och fritidsprogrammet - Pedagogiskt arbete

Lärling Barn och fritidsprogrammet - Socialt arbetet

Lärling Barn och fritidsprogrammet - Fritid och Hälsa

Lärling Hantverksprogrammet - Fashion Design

Lärling Hantverksprogrammet - Frisör

Lärling Hantverksprogrammet - Hår- och Makeupstylist

Lärling Naturbruksprogrammet - Djur



Onsdag 19/8 - 2020


Kl. 09.00

Yrkesintroduktion mot Barn och fritidsprogrammet + åk 2 (IMY)

Yrkesintroduktion mot Hantverksprogrammet - frisör + åk 2 (IMY)

Yrkesintroduktion mot Hantverksprogrammet - textil design + åk 2 (IMY)

Yrkesintroduktion mot Hantverksprogrammet - Hår- och Makeupstylist + åk 2 (IMY)



Kl. 10.00

Individuellt alternativ (IMA)

OBS! Samling hus C (samma hus som Bernadottegymnasiet).


Kl. 13.00

Individuellt alternativ AST- enheten (IMA)



Uppropstider årskurs två och tre

Välkommen tillbaka alla tvåor och treor

Datum: Se dagen för ditt programs uppropstider i listan nedan
Tid: Se ditt programs uppropstider i listan nedan.
Plats: Se ditt klassrum i listan nedan.


Individuellt alternativ (IMA) - Onsdag 19/8
C-huset/ Bernadotte gymnasiet kl. 10.00


Individuellt alternativ AST (IMA) - Onsdag 19/8
Huvudentrén A-huset kl. 13.00


Yrkespaket - Onsdag 19/8
IMY19D kl. 13.00 - Sal 312


Lärling - Torsdag 22/8
LÄR19 kl.09.00 - Sal 302
LÄR18 kl.09.00 - Sal 304


AST-Enheten - Torsdag: 22/8
SA19 kl 10.00 - Sal B404
NA19 kl 10.00 - Sal B407
SA18 kl 10.00 - Sal B400
NA18 kl 10.00 - Sal B405


Samhällsprogrammet åk 2 - Torsdag 22/8
SA19aLC Kl. 10.00 - Sal A331

Naturvetenskapsprogrammet åk 2 - Torsdag 22/8
NA19aLC Kl. 10.00 - Sal A312


Samhällsprogrammet åk 3 - Torsdag 22/8
SA18aLC Kl. 13.00 - Sal A330


Naturvetenskapsprogrammet åk 3 - Torsdag 22/8
NA18aLC Kl. 13.00 - Sal A308


Barn och fritidsprogrammet - Torsdag: 22/8
BF19A kl. 13.00 - Sal B505
BF19B kl. 13.00 - Sal B503
BF18A kl. 13.00 - Sal B601
BF18B kl. 13.00 - Sal B609
BF18C kl. 13.00 - Sal B607


Naturbruksprogrammet, Djur - Torsdag 22/8
NB19 kl. 13.00 - Sal Annexet
NB18 kl. 13.00 -Sal Magasinet

IMY20NB kl. 13.00 -Sal Dessa startar den 20/8
IMY19NB kl. 13.00 -Sal kammaren


Hantverksprogrammet: Frisör- Fredag 21/8
HV19FRA kl.13.00 - Sal Aida
HV19FRB kl.13.00 - Sal Bess
HV18FRA kl.13.00 - Sal Elvira
HV18FRB kl.13.00 - Sal Othello


Hantverksprogrammet: Hår-och Makeupstylist - Fredag 21/8
HV19STD kl.13.00 - Sal Figaro 1
HV19STE kl.13.00 - Sal Figaro 2
HV18STD kl.13.00 - Sal Figaro 3


Hantverksprogrammet: Textil Design/ Fashion Design - Fredag 21/8
HV19TEX kl.13.00 - Sal A 324
HV18TEX kl.13.00 - Sal A 324