Hur de individuella valen fungerar

Alla elever på nationellt program ska välja kurser som individuellt val. Vanligtvis görs detta både till årskurs 2 och 3. Viktigt att notera för läsår 2026/27: åk 3 läser enligt GY11 och åk 2 läser enligt GY25.

Vad kan jag välja och hur gör jag?

Hur mycket och vad man kan välja har att göra med vilket program man går. Vad som gäller för dig och ditt program kommer du att få veta mer exakt i materialet till valblanketten. Ett riktmärke är dock 100 p till årskurs 2 och 100 p till årskurs 3. De individuella valen görs på ett en digital blankett som du snart får på Vklass. Fyll i blanketten och skicka in senast den 30 januari 2026. 

Hur platser fördelas

Förtur till platser ges till de åk 3 elever som inte har 2500 och behöver kursen för att få gymnasieexamen. Har du redan 2500 p kan du inte räkna med att läsa mer. För att en kurs ska starta måste dessutom tillräckligt många elever välja kursen. Hur många detta är, beror på vilken typ av kurs det är. Det kan också bli så att du behöver läsa din kurs på en annan skola (Schillerska eller International High School) för att få plats.

Moderna språk

Elever på samhällsvetenskapsprogrammet väljer 100 p moderna språk även i årskurs ,2 då det är obligatoriskt på programmet. Elever på andra program kan också välja 100 p moderna språk om man önskar, men då som ett I-val.

Modersmål

Det är möjligt att läsa modersmål inom ramen för i-val, men inte i alla fall. Första steget är att ta kontakt med studie— och yrkesvägledare för att få mer information. Värt att notera är att kurser inom modersmål inte ges på skolan, utan andra skolor inom Utbildningsförvaltningen.

Du ansöker för att läsa modersmål genom skriftlig ansökan, som du får på expeditionen. Besked ges i augusti.

Mer information om i-valet:

Här kan du läsa mer om det individuella valet: