Använd våra miljöinformatörer
Kretslopp och vatten använder sedan 2015 miljöinformatörer för att inspirera göteborgare att i större utsträckning sortera sina sopor och framför allt öka utsorteringen av matavfall.
Dörrknackning — det personliga mötet är viktigt
Informatörernas vanligaste uppdrag är att möta göteborgarna genom dörrknackning. I det personliga mötet finns möjlighet att samtala, informera och svara på frågor. Vår erfarenhet är att miljöinformatörernas arbete leder till att utsorteringen av matavfall och förpackningar ökar. Det innebär minskade mängder restavfall och lägre kostnad för dig som fastighetsägare.
Bildgalleri
Så går dörrknackning till
Ett dörrknackningsuppdrag innebär att informatörerna knackar dörr i det beställda området och informerar de boende om varför, hur och var de ska sortera sitt avfall. Informatörerna förklarar fördelarna med att sortera, både miljömässigt och ekonomiskt, och svarar även på boendes frågor om sortering.
Informatörerna har med sig ett “startkit” som består av matavfallspåse, påshållare, slaskskrapor och informationsmaterial som gör det enklare för de boende att komma igång med sorteringen.
Informatörerna samlar också in kommentarer och synpunkter från boende. Du får en sammanställning av dessa efter uppdragets slut.
Vad kostar dörrknackning?
Kretslopp och vatten står för hälften av personalkostnaden. Det gör att du som fastighetsägare kan anlita miljöinformatörerna till en förmånlig kostnad.
Informatörerna arbetar alltid två och två i pass om 3 timmar. Under 2026 är kostnaden för två informatörer som knackar dörr vardagskvällar (utom fredagar) 260 kronor per par och timme. I normalt tempo blir det cirka 19,50 kronor per lägenhet. I regel hinner de knacka på ungefär 40 lägenheter per kväll och par. Oftast finns det fler än två informatörer tillgängliga som kan jobba parallellt.
Använd miljöinformatörerna vid ditt event
Miljöinformatörerna har två pedagogiska spel som de kan genomföra med besökare vid event, till exempel på gårdsdagar. Informatörerna kan även svara på frågor om avfallssortering.
Bildgalleri
Spelet “Escape Bin” är en del av matavfallskampanjen Gör det inte svårare. Den går ut på att deltagare ska ta sig in i ett låst matavfallskärl genom att lösa gåtor med koppling till matavfall. Den som lyckas får ett pris, exempelvis en fröpåse eller slaskskrapa. Escape Bin lämpar sig bäst för inomhusevent och för deltagare över 10 år.
“Kasta rätt” är ett enklare spel för alla åldrar som även kan genomföras utomhus. Deltagarna kastar påsar föreställande olika sorters avfall på gummimattor med samma piktogram som i miljörum.
Beroende på förutsättningar och antal deltagare kan spelen genomföras på olika sätt. Under 2026 är kostnaden för två informatörer vid event 260 kronor per par och timme på vardagar. Om arbetet utförs under helgdagar är kostnaden 426 kronor per par och timme.
Kontakt och bokning
Du bokar våra informatörer genom att fylla i vårt beställningsformulär och mejla det samordnare Anton Müller.
Har du frågor? Kontakta Anton på:
Telefon: 031-368 72 98
E-post anton.muller@kretsloppochvatten.goteborg.se
Våra miljöinformatörer är en uppskattad och populär service så därför kan du behöva vänta en period från att du bokar till att uppdraget kan genomföras. Du får information om ungefär när uppdraget kan genomföras när du har gjort en bokning.
På sidan Matavfallsguide för fastighetspersonal hittar du affischer och tips på vad du kan göra redan nu för att öka utsorteringen av matavfall från de boende.
Kontakta Kretslopp och vattens kundservice om du har andra frågor om avfallshantering
Öppettider
Söker du en specifik tjänsteperson ringer du:
- Telefon
- 031-365 00 00 (Göteborgs Stads kontaktcenter)
Besöksadress
Postadress
424 23 Angered