Till sidans huvudinnehåll

Ledning


Stadsledningskontoret är kommunstyrelsen och kommunfullmäktiges förvaltning och leds av stadsdirektören. Stadsledningskontoret ger stöd till kommunstyrelsen i uppdraget att leda, samordna och följa upp Göteborgs Stads verksamheter och ekonomi.

Eva Hessman

Stadsdirektör
Telefon: 031-368 01 96
E-post: eva.hessman@stadshuset.goteborg.se

Jonas Kinnander

Direktör ärende och utredning, tillförordnad kommunikationsdirektör
Telefon: 031-368 05 45
E-post: jonas.kinnander@stadshuset.goteborg.se

Christina Eide

Direktör utveckling av stadens verksamheter
Telefon: 031-366 01 40 
E-post:  christina.eide@stadshuset.goteborg.se

Magnus Sigfusson

Direktör samhälle och omvärld
Telefon: 031-368 01 12
E-post: magnus.sigfusson@stadshuset.goteborg.se

Magnus Andersson

Ekonomidirektör
Telefon: 031-368 00 74
E-post: magnus.andersson@stadshuset.goteborg.se

Tina Liljedahl-Scheel

HR-direktör
Telefon: 031-368 00 39
E-post: tina.liljedahl-scheel@stadshuset.goteborg.se

Erica Farberger

Förste stadsjurist
Telefon: 031-368 02 08
E-post: erica.farberger@stadshuset.goteborg.se  

Anders Roswall

Chef kontorsledning
Telefon: 031-368 00 52
E-post: anders.roswall@stadshuset.goteborg.se

Kontakta stadsledningskontoret

Har du synpunkter eller frågor kan du kontakta stadsledningskontoret.

Telefon och e-post

Telefon
031-365 00 00 (Göteborgs Stads kontaktcenter)
Kontaktformulär

Ställ en fråga eller lämna en synpunkt.

Fyll i din e-postadress om du vill ha svar.
Ställ en fråga eller lämna en synpunkt. Beskriv ditt ärende så detaljerat som möjligt. Max 5000 tecken.
Göteborgs Stad behandlar dina personuppgifter i enlighet med bestämmelserna i dataskyddsförordningen, DSF. För mer information, se Så här behandlar kommunen dina personuppgifter.

Besöksadress

Gustaf Adolfs Torg 4A

[{ "type":"Feature", "geometry":{ "type":"Point", "coordinates":[11.966450219140533,57.70739467390328] }, "properties":{ "title":"Stadsledningskontoret", "content":"Gustaf Adolfs Torg 4A" } }]

Postadress

Stadsledningskontoret
404 82 Göteborg

Öppettider

${loading}