Förskoleturer

Bokbussarna kör till förskolor på förmiddagar. Varje förskola i tidtabellen besöks en gång i månaden. Då kan barn och förskolepedagoger låna böcker tillsammans att läsa på förskolan. Att läsa högt med barn utvecklar både deras läsförståelse och ordförråd.

Jobbar du på en förskola och vill att bokbussen ska besöka er? Mejla till oss: bokbuss@kultur.goteborg.se

Förskola

Avdelningar

Tid

Dag/Datum

Hållplats

Buss

Albotorget 5
förskola
Lönneberga och Junibacken. 10.10-10.30 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Brunnsgatan 14 Grön
Saltkråkan, Villekulla och Körsbärsdalen. 10.30-10.50
Askims Domarringsväg 103 fsk Briggen och Fregatten. 10.40-11.00 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Askims Domarringsväg 103 Grön
Bankebergsgatan 5 förskola Mumintrollet, Hemulen och Snusmumriken. 09.00-09.30 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
Bankebergsgatan 5 Blå
Barytongatan 2 förskola Kotten och Draken.


09.00-09.20 Fredag
22 januari
19 februari
19 mars
16 april
11 juni
Tunnlandsgatan 13 Grön
Riddarstigen och Hare. 09.20-09.40
Regnbågen och Snäckan. 09.40-10.00
Ugglan och Grodan. 10.00-10.20
Snigeln. 10.20-10.35
Bergartsgatans fsk Flinta och Granit. 09.00-09.20 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj
17 juni
Bergartsgatan Blå
Diabas och Sandsten. 09.20-09.40
Gnejs och Skiffer. 09.40-09.55
Bergums Framtid En avd. 10.05-10.15 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Björsareds genväg 1 Blå
Berylgatan 1 fsk Diamanten och Briljanten. 10.20-10.40 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj
17 juni
Karneolgatan 79 Grön
Safiren och Pärlan. 10.40-11.00
Billdals kyrkväg fsk Musslan och Sjöstjärnan 09.00-09.20 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Billdals kyrkväg 3 Grön
Krabban och Räkan. 09.20-09.40
Snäckan 09.40-09.55
Blackevägens förskola 3 förskola Kastanjen och Näckrosen. 10.20-10.40 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Blackevägen 3 Blå
Eken och Älvan. 10.40-11.00
Brunstorpsvägen 41 fsk Eld och Vatten. 09.00-09.20 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Brunstorpsvägen Blå
Vind och Sol. 09.20-09.40
Brännekullavägen 5 fsk Sjöhästarna och Snäckan. 10.20-10.40 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Brännekullavägen 5 Grön
Hajen, Sjöstjärnan och Delfinen 10.40-11.00
Bygatans fsk Babord och Styrbord. 09.00-09.20 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Tandkullegatan Grön
Byvädersgatan 31 förskola Filosofen och Konstnären. 10.00-10.20 Fredag
29 januari
26 februari
26 mars
23 april
21 maj
18 juni
Byvädersgången 31 Blå
Äventyraren och Uppfinnaren 10.20-10.40
Utforskaren och Upptäckaren. 10.40-11.00
Dagbarnvårdare Sara Jarl 09.35-09.50 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Strandängsledet 5 Blå
Dimvädersgatan 1 och 5 fsk Kosmos och Snögubben 10.15-10.35 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Dimvädersgatan Blå
Nova och Stjärnan. 10.40-11.00
Dragonörtsgatan 1 fsk Mumin och Sälen. 10.40-11.00 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Tretjärnsskolan Blå
Eckragatans fsk Äventyret eller Skatten. 09.20-09.40 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Tandkullegatan Grön
Eriksbo Västergärde 12-14 Näktergalen och Påfågeln. 09.00-09.20 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Eriksbo Västergärde 1-27 Blå
Eriksbo Västergärde 35 Gröna, Gul och Röda. 09.20-09.50 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Eriksbo Västergärde 1-27 Blå
Eriksbo Östergärde 3 Humlan och Fjärilen. 09.50-10.10 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Eriksbo Västergärde 1-27 Blå
Fanjunkarens lycka 3 Igelkotten 4, Ekorren 2 och Ekorren 3. 09.00-09.30 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Fanjunkarens lycka 7 Blå
Fanjunkarens lycka 7 Sagoslottet Gröna, Sagoslottet Blåa och Sagoträdet Gula. 09.30-10.00 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Fanjunkarens lycka 7 Blå
Flygvädersgatan 13 fsk Raketen och Draken.
09.35-09.55 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Dimvädersgatan Blå
Luftballongen och Helikoptern. 09.55-10.15
Folke Bernadottesgata 4 förskola Kompisen, Humlan och Pandan. 10.50-11.15 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Brunnsgatan 14 Grön
Fredagstomten 23 Bullerbyn. 09.00-09.15 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Östes gata Grön
Snickarboa och Pysslingen. 09.15-09.35
Friarelyckan 53 fsk (Stella) Bellatrix och Merope. 09.40-10.00 Tisdag
12 januari
9 februari
9 mars
6 april
4 maj
1 juni
Friarelyckan 55 Blå
Rigel och Mimosa. 10.00-10.20
Sirius och Ascella. 10.20-10.40
Spisa och Gemma. 10.40-11.00
Friarelyckan 55 fsk (Nova) Vega och Pollux. 09.00-09.20 Tisdag
12 januari
9 februari
9 mars
6 april
4 maj
1 juni
Friarelyckan 55 Blå
Mira och Castor. 09.20-09.40
Capella 09.40-10.00
Fridhemsgatan 33 förskola Krabban, Maneten och Musslan. 10.00-10.30 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
Bankebergsgatan 5 Blå
Författargatan 11 förskola
Sunnanäng och Körsbärsdalen.
09.00-09.20 Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Balladgatan Blå
Mattisborgen och Äppelviken. 09.20-09.40
Saltkråkan och Junibacken. 09.40-10.00
Föräldrakooperativet Djungeln En avd. 09.00-09.20 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Bräcke Östergårdsväg 20 Blå
Galaxgatan 1 fsk Haren, Draken och Delfinen. 10.30-11.00 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Galaxgatan 1-5 Blå
Gamla Tumlehedsvägen 100 förskola Smaragden och Diamanten.
10.10-10.30 Tisdag 2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Gamla Tumlehedsvägen 100 Grön
Briljanten och Ametisten. 10.30-10.50
Gjutegården 7a förskola Måsen, Svalan och Sparven. 10.25-11.00 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Gjutegården 7a Grön
Gnistgatan
Humlan och Nyckelpigan.
09.40-10.00 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Gnistgatan Grön
Upptäckarna och Utforskarna 10.00-10.20
Grevegårdenskyrka Lingonet En avdelning. 09.00-09.20 Fredag
29 januari
26 februari
23 april
21 maj
18 juni
Lingonvägen 28 Grön
Hagens kapellväg 4 fsk Kojan, Kotten och Skogen. 09.20-09.40 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Hagens Kapellväg 5 Grön
Hakefjordsgatan fsk Delfinen och Korallen. 09.20-09.40 Fredag 29 januari
26 februari
26 mars
23 april
21 maj
18 juni
Sunnerviksvägen 15 Blå
Hammarvägen 2 fsk Pärlan och Snäckan. . 09.00-09.20 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Hammarvägen 6 Grön
Blåmaneten och Rödmaneten. 09.20-09.40
Hammarvägen 4A fsk Bläckfisken och Sköldpaddan.
09.40-10.00 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Hammarvägen 6 Grön
Krabban och Sjöhästen. 10.00-10.20
Hammarvägen 4B fsk Delfinen och Sjöstjärnan. 10.20-10.40 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Hammarvägen 6 Grön
Hjuviksfyrs fsk En avd. 09.00-09.20 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Torslanda Hästeviks väg 10 Grön
Hjällbogärdet Småsparvarna och Storsparvarna. 10.40-11.00 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Eriksbo Västergärde 1-27 Blå
Hyltevägen 1 Blåklockan och Rödmyran. 09.00-09.20 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Hyltevägen 1 Grön
Hyltevägen 51 Smulan och Skattkammaren.
09.20-09.40 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Hyltevägen 1 Grön
Häcklöparegatan 3 förskola Ängen. 09.20-09.40 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Skogshyddegatan 23 Blå
Solen och Havet. 09.40-10.00
Johannesgårdens föräldrakooperativ Blåbär och Hallon. 09.45-10.05 Fredag
29 januari
26 februari
23 april
21 maj
18 juni
Trollbärsvägen 16 Grön
Jätten föräldrakooperativ En avdelning. 09.00-09.20 Fredag
29 januari
26 februari
26 mars
23 april
21 maj
18 juni
Sunnerviksvägen 15 Blå
Karneolgatan 79 fsk Igelkotten och Ekorren. 09.40-10.00 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj,17 juni
Karneolgatan 79 Grön
Kaninen och Nyckelpigan. 10.00-10.20
Klåvavägen 77 förskola Tryggheten Rosa/Blå. 09.00-09.20 Tisdag
12 januari
9 februari
9 mars
6 april
4 maj
1 juni
Klåvavägen 77 Grön
Viljan Röd/Sökarna Lila. 09.20-09.40
Viljan Gul. 09.40-09.55
Kometgatans förskola Vitsippan, Gullvivan och Tussilago. 10.05-10.25 Tisdag
2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Kometgatan Blå
Krumeluren 6 förskola Tre avdelningar. 10.30-11.00 Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Krumeluren 6 Blå
Kummindalens fsk Klapp, Klang och Trollflöjten. 09.00-09.20 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Tretjärnsskolan Blå
Tamburinen, Gitarren och Speldosan. 09.20-09.50
Kummingatan 128 Blåsippan, Violen och Vitsippan. 10.10-10.40 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Tretjärnsskolan Blå
Kumminhöjds fsk Månen och Smulan. 09.50-10.10 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Tretjärnsskolan Blå
Kyrkans fsk Pärlan En avdelning. 10.40-11.00 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Hammarvägen 6 Grön
Kyrkans fsk Säve/Fisken En avdelning. 09.50-10.05 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Kullens väg 8 Blå
Kärralundsgatan 19 fsk
Fjärilen och Spindeln.
10.10-10.30 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Kärralundsgatan 19 Blå
Grodan och Nyckelpigan. 10.30-11.00
Lekstugan föräldrakooperativ Snäckskalet och Lekstugan. 09.00-09.20 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Lyckhemsvägen 7 Grön
Lerumsvägens fsk Draken, Myrstacken och Trollet 10.45-11.00 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Lerumsvägen 31 Blå
Levgrensvägen 3 Förskola Gul/Grön hemvist och Blå/Röd hemvist. 10.10-10.30 Fredag
22 januari
19 februari
19 mars
16 april
11 juni
Bohusgatan bussparkering Blå
Lilla Hällsviksvägens fsk Skutan och Optimisten. 09.50-10.10 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Lilla Hällsviksvägen 25 Grön
Ekan och Kajaken. 10.10-10.30
Lilla Skintebovägen 8 fsk Lekskär och Koster. 09.30-09.50 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Klyfteråsvägen Grön
Valö och Måsen. 09.50-10.10
Trubaduren och Sälö. 10.10-10.30
Hållö. 10.30-10.45
Lillebyvägen fsk Eld och Jord. 09.00-09.20 Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Lillebyvägen 9 Grön
Vatten och Luft. 09.40-10.00
Lindebovägen 1 fsk
Rälsen och Visslan.
10.20-10.40 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Lindebovägen 1 Grön
Snoan och Ångan. 10.40-11.00
Lokomotivets familjekooperativ En avdelning. 09.00-09.20 Fredag
29 januari
26 februari
26 mars
23 april
21 maj
18 juni
Sunnerviksvägen 15 Blå
Luftvärnsvägen 23 fsk Aurora och Nova. 10.00-10.20 Torsdag
4 februari
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Besöksparkeringen Luftvärnsvägen Blå
Vega och Libra. 10.20-10.40
Capella och Fenix 10.40-11.00
Låkebergsgatan 10 förskola Krabban, Karamellen och Kantarellen. 09.00-09.30 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Låkebergsgatan 10 Grön
Melongatan 3 fsk Fjärilen och Humlan. 09.00-09.20 Torsdag
4 februari
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Melongatan 3 Grön
Loppan, Myran och Måsen. 09.20-09.50
Melongatan 90 fsk Eken, Kastanjen och Stigen. 09.55-10.25 Torsdag
4 februari
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Melongatan 90 Grön
Meteorgatan 52 Solen, Månen och Stjärnan. 10.30-11.00 Tisdag
2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Meteorgatan 52 Blå
Montessoriförskolan Blåsippan Fröet, Knoppen och Blomman. 10.35-11.00 Fredag
22 januari
19 februari
19 mars
16 april
11 juni
Tunnlandsgatan 13 Grön
Musikförskolan Do Re Mi Trumman, Pianot och Gitarren. 10.10-10.40 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Eriksbo Västergärde 1-27 Blå
Nolviksvägen 3 fsk Utforskarna och Upptäckarna.
10.20-10.40 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Nolviksvägen 3 Blå
Kluringarna och Äventyrarna. 10.40-11.00
Norra Flundregatan fsk Kräftan, Krabban och Räkan. 09.40-10.10 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Norra Flundregatan 23 Grön
Ostindiegatan 24 förskola Kanoten, Jollen och Ekan. 09.30-10.00 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
Bankebergsgatan 5 Blå
Oxelgatan 6 förskola Upptäckten, Utmaningen och Framtiden. 09.45-10.15 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Redegatan 13 Grön
Oxerödsgatan 1 förskola Maneten, Havet och Musslan. 09.55-10.20 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj,17 juni
Bergartsgatan Blå
Prebendersgatan förskola Myran och Grodan. 09.30-09.50 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Oslogatan 2 Blå
Humlan och Ekorren. 09.50-10.10
Prästgårdsgatan 44 fsk Blåklinten och Gullvivan. 09.30-09.50 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Prästgårdsgatan 44 Blå
Pysslingen förskolor och skolor Lönnen och Asken. 09.00-09.20 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Sankt Jörgens väg 20 Blå
Björken och Linden. 09.20-09.40
Aspen och Boken. 09.40-10.00
Almen och Rönnen. 10.00-10.30
Kastanjen och Eken. 10.30-11.00
Redegatan 15 förskola Bullerbyn och Katthult. 10.15-10.45 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Redegatan 13 Grön
Saltkråkan. 10.45-11.00
Rimsmedsgatan öppen förskola 10.00-10.20. Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Balladgatan Blå
Runskriftsgatan 6 fsk Kotten och Linden. 09.00-09.20 Tisdag
2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Runskriftsgatan 6 Grön

Almen och Björken.
09.20-09.40


Eken. 09.40-10.00
Saras väg fsk Solen och Månen. 10.20-10.40 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Saras väg 5 Blå
Seminariegatan 5 förskola Mumintrollen och Hattifnattarna. 09.00-09.20 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Seminariegatan 3 Grön
Seminariegatan 7 förskola Röd och Grön. 09.20-09.40 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Seminariegatan 3 Grön
Blå och Gul. 09.40-10.00
Senapskornet föräldrakooperativ En avdelning. 10.30-10.45 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Klyfteråsvägen Grön
Sisjöbäckens Väg 2 förskola Droppen och Källan. 09.45-10.05 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Sisjöbäckens Väg 2 Grön
Floden och Forsen och Älven. 10.05-10.35
Sjöhästens fsk En avdelning. 09.00-09.20 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Torslanda Hästeviks väg 10 Grön
Skattegårdsvägen 100 förskola Gul och Blå.
10.10-10.30 Fredag
29 januari
26 februari
23 april
21 maj
18 juni
Skattegårdsvägen 100 (vid Preem) Grön
Skillnadsgatan 36 fsk Kristallen och Pärlan. 10.40-11.00 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Prästgårdsgatan 44 Blå
Skillnadsgatan 41 fsk Paletten och Picasso.
09.50-10.10 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Prästgårdsgatan 44 Blå
Trumman och Regnbågen. 10.20-10.40
Skogshyddegatan 23 fsk Granen och Kotten. 09.00-09.20 Fredag
15 januari
12 februari
12 mars
9 april
7 maj
4 juni
Skogshyddegatan 23 Blå
Hyddan. 09.20-09.40
Skutehagens fsk Flotten och Barken. 10.30-11.00 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Lilla Hällsviksvägen 25 Grön
Skånegatans förskola Juvelen och Ädelstenen. 09.00-09.30 Fredag
22 januari
19 februari
19 mars
16 april
11 juni
Scandinavium bussparkering Blå
Smithska vägen 14b fsk Humlegården och Sunnanäng. 09.00-09.20 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
Smithska vägen 14 Grön
Mattisskogen och Söderhavet. 09.30-09.40
Smultronvägens fsk Fröet. 09.00-09.20 Fredag
29 januari
26 februari
23 april
21 maj
18 juni
Lingonvägen 28 Grön
Knoppen och Roten. 09.20-09.40
Smörgatan 100 fsk Månen. 09.00-09.20 Måndag
1 februari
1 mars
29 mars
26 april
24 maj
21 juni
Kallebäcksvägen 4-6 Blå
Snipan föräldrakooperativ En avdelning. 10.40-11.00 Torsdag
14 januari
11 februari
11 mars
8 april
6 maj
3 juni
Hammarvägen 6 Grön
Snäckskalet
föräldrakooperativ
En avdelning. 09.00-09.20 Måndag
15 mars
10 maj
7 juni
Lyckhemsvägen 7 Grön
Solvädersbyns fsk Snigeln och Myran och Humlan. 09.00-09.30 Onsdag
27 januari
24 februari
24 mars
21 april
19 maj
16 juni
Godvädersgatan Blå
Stengetsgatans förskola Diamanten och Pärlan. 09.00-09.20 Torsdag
21 januari
18 februari
18 mars
15 april
10 juni
Hagens Kapellväg 5 Grön
Stenskärsgatan 2 förskola Solrosen, Blåklockan och Snödroppen.
10.30-11.00
Torsdag
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Stenskärsgatan 2
Grön
Stjärnbildsgatan 2 fsk Sagoslottet och Hatten och Trollet. 09.30-10.00 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Stjärnbildsgatan 2 Blå
Stjärnbildsgatan 3 fsk Snöflingan och Regndroppen och Iskristallen. 09.00-09.30 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Stjärnbildsgatan 3 Blå
Stjärnbåtsgatan 7 fsk Vind i seglen och Kasta loss. 10.00-10.20 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Stjärnbåtsgatan 7 Grön
Skepp o´hoj och Land i sikte. 10.20-10.40
Hopp iland 0736-208867. 10.40-11.00
Stora Fiskebäcksvägen 101 fsk Kullen och Vinga . 09.00-09.20 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj
17 juni
Stora Fiskebäcksvägen 101 Grön
Trubaduren och Valö. 09.20-09.40
Studiegången 1 förskola Pärlan och Solstenen. 09.00-09.20 Torsdag
4 februari
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Studiegången (kvällshållplats) Blå
Bärnstenen och Ädelstenen. 09.20-09.40
Svetsaregatan 101 fsk 10.15-10.30 Dungen och Gläntan. 10.00-10.20 Måndag
25 januari
22 februari
22 mars
19 april
17 maj
14 juni
Ringblommegatan Grön
Kullen och Ankaret. 10.20-10.40
Seglet och Sjörövarskeppet. 10.40-11.00
Södra Särövägen fsk Smultron och Blåbär. 09.55-10.15 Onsdag
20 januari
17 februari
17 mars
14 april
12 maj
9 juni
Billdals kyrkväg 3 Grön
Teleskopgatans fsk Snickerboa. 10.05-10.25 Måndag
18 januari
15 februari
15 mars
10 maj
7 juni
Teleskopgatan Blå
Temperaturgatan 7 Topasen och Rubinen. 10.40-11.00 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Temperaturgatan 32-46 Blå
Temperaturgatan 70 Stjärnan och Solen. 10.00-10.20 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Temperaturgatan 32-46 Blå
Månen och Regnbågen. 10.20-10.40
Temperaturgatan 93 fsk Kaninen och Myran. 09.00-09.20 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Temperaturgatan 93 Blå
Fjärilen och Grodan. 09.20-09.40
Temperaturgatan 95 Fjärilen. 09.40-09.55 Onsdag
3 februari
3 mars
31 mars
28 april
26 maj
23 juni
Temperaturgatan 93 Blå
Terapislingan förskola Aspen och Eken. 10.30-10.50 Torsdag
28 januari
25 februari
25 mars
22 april
20 maj,17 juni
Terapislingan lillhagsparken Blå
Sälgen och Tallen. 10.50-11.00
Topasgatans fsk Utforskarna, Skaparna och Uppfinnarna 09.00-09.30 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Topasgatan 1 Grön
Torslanda Hästeviks väg 10 fsk Ejdern och Viggen. 09.20-09.40 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Torslanda Hästeviks väg 10 Grön
Tärnan och Svanen. 09.40-10.00
Måsen. 10.00-10.15
Transistorgatan 2 fsk Regnbågen och Solen. 10.25-10.45 Tisdag
19 januari
16 februari
16 mars
13 april
11 maj
8 juni
Transistorgatan 2 Grön
Stjärnan och Månen. 10.45-11.00
Tärneskärsgatan 4 fsk Månen och Solen. 10.35-11.00 Fredag
4 februari
4 mars
1 april
29 april
27 maj
24 juni
Tärneskärsgatan 4 Grön
Uggledalsvägen 31 förskola Ugglan och Igelkotten. 10.00-10.20 Tisdag
12 januari
9 februari
9 mars
6 april
4 maj
1 juni
Uggledalsvägen 31 Grön
Älgen och Kaninen. 10.20-10.40
Björnen 10.40-11.00
Universumsgatan 2 Jupiter, Mars och Pluto. 09.00-09.30 Tisdag
2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Universumsgatan 2 Blå
Utbyvägen 50 fsk Glädjen och Viljan . 10.00-10.20 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Utbyvägen 50 Blå
Hoppet och Lyckan. 10.20-10.40
Längtan och Regnbågen. 10.40-11.00
Valhallagatans förskola Lönnen och Kastanjen. 09.30-10.00 Fredag
22 januari
19 februari
19 mars
16 april
11 juni
Scandinavium bussparkering Blå
Vallareleden 24 fsk
Trädgårdsmyran, Stackmyran och Skogsmyran.
09.00-09.30 Måndag
8 februari
8 mars
12 april
3 maj
31 maj
Vallareleden 24 Blå
Varholmsgatan 2 öppen förskola 10.30-11.00 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
Bankebergsgatan 5 Blå
Zenitgatan 24 Skogsmusen, Myran och Humlan. 09.35-10.05 Tisdag
2 februari
2 mars
30 mars
27 april
25 maj
22 juni
Kometgatan Blå
Åkereds skolväg 16 fsk Villa Villerkulla. 10.30-10.50 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
25 juni
Åkereds skolväg 16 Grön
Åkereds skolväg 20 fsk Maneten och Krabban. 09.50-10.10 Fredag
5 februari
5 mars
30 april
28 maj
25 juni
Åkereds skolväg 16 Grön
Musslan och Båten. 10.10-10.30
Änghagsdalen 16 fsk Knyttet och Lilla My. 10.40-11.00 Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Skogens gård Grön
Änghagsvägen 4 fsk Utmaningen, Lekfullheten och Nyfikenheten. 10.00-10.35 Onsdag
13 januari
10 februari
10 mars
7 april
5 maj
2 juni
Änghagsvägen 4 Grön
Örlogsvägen 20 fsk Spiran och Upptäckten. 09.00-09.20 Tisdag
26 januari
23 februari
23 mars
20 april
18 maj
15 juni
Grotteparksvägen Grön
Framtiden och Utmaningen. 09.20-09.50