Förskoleturer

Bokbussarna kör till förskolor på förmiddagar. Varje förskola i tidtabellen besöks en gång i månaden. Då kan barn och förskolepedagoger låna böcker tillsammans att läsa på förskolan. Att läsa högt med barn utvecklar både deras läsförståelse och ordförråd.

Jobbar du på en förskola och vill att bokbussen ska besöka er? Mejla till oss: bokbuss@kultur.goteborg.se

Förskola Avdelning Tid Datum Hållplats
Albotorget 5
(Buss Grön)

Lönneberga och Junibacken
10.10–10.30

30 september
28 oktober
25 november

Carl Grimbergsgatan

Saltkråkan, Villekulla och Körsbärsdalen
10.30–10.50

30 september
28 oktober
25 november

Carl Grimbergsgatan
Askims Domarringsväg 103
(Buss Grön)

Briggen och Fregatten
10.55–11.15

11 september
9 oktober
6 november
4 december

Askims Domarringsväg 103
Bankebergsgatan 5
(Buss Blå)

Mumintrollet, Hemulen, Snusmumriken
9–9.30
2 oktober
30 oktober
27 november
Bankebergsgatan 5
Barytongatan 2
(Buss Grön)
Kotten och Draken
9–9.20 18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13

Riddarstigen och Haren
9.20–9.40
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13

Regnbågen och Snäckan.
9.40–10
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13

Ugglan och Grodan
10–10:20
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13

Snigeln
10.20–10.45
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13
Bergartsgatans Förskola
(Buss Blå)
Flinta, Granit, Diabas Sandsten, Gnejs & Skiffer
9–10
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Bergartsgatan 1
Bergums Framtid
(Buss Blå)
En avdelning 10.05–10.20
21 september
19 oktober
16 november
14 december
Björsareds genväg 1
Beryllgatan
(Buss Grön)
Diamanten, Briljanten plus fyra nya avdelningar
10.10–11.15
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Karneolgatan 79
Billdals kyrkväg 3
(Grön buss)
Snäckan och Maneten
9–9.20
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Billdals kyrkväg 3

Musslan och Sjöstjärnan.
9.20–9.40
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Billdals kyrkväg 3

Krabban och Räkan
9.40–10
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Billdals kyrkväg 3
Blackevägen 3
(Buss Blå)
Kastanjen och Näckrosen
10.20–10.40
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Blackevägen 3

Eken och Trollsländan
10.40–11
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Blackevägen 3

Vitsippan och Älvan
11–11.15
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Blackevägen 3
Brunstorpsvägen 41
(Buss Blå)
Eld och Vatten
9–9.20 16 september
14 oktober
11 november
9 december
Brunstorpsvägen

Vind och sol 9.20–9.40 16 september
14 oktober
11 november
9 december
Brunstorpsvägen
Brännekullavägen 5
(Buss Grön)
Sjöhästarna och Snäckan 10.15–10.35 7 september
5 oktober
2 november
30 november
Brännekullavägen 5

Hajen och Sjöstjärnan 10.35–10.55
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Brännekullavägen 5

Delfinen
10.55–11.15
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Brännekullavägen 5
Bygatan 13 C
(Buss Grön)
Babord och Styrbord
9.30–10
21 september
19 oktober
16 november
14 december
Tandkullegatan
Byvädersgatan 31
(Buss Blå)
Filosofen, Konstnären Äventyraren Uppfinnaren Utforskaren Upptäckaren 10–11
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Byvädersgången 31
Dagbarnvårdare Sara Jarl
(Buss Blå)
En avdelning 9.25–9.40
7 september
5 oktober
2 november
30 december
Strandängsledet 5
Dimvädersgatan 1 och 5
(Buss Blå)
Vinterns framtidshem, Kosmos och Nova.
(Eventuellt ytterligare två nya avdelningar)
10.30–11.15
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Dimvädersgatan
Dragonörtsgatan 1
(Buss Blå)

Mumin och Sälen 10.50–11.15
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Trestjärnsskolan (ny hållplats)
Eckragatan 36
(Buss Grön)
Äventyret och Skatten 9.45–10
21 september
19 oktober
16 november
14 december
Tandkullegatan
Eriksbo Västergärde 12–14
(Buss Blå)

Näktergalen och Påfågeln
9–9.20
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Eriksbo Västergärde 1-27
Eriksbo Västergärde 35
(Buss Blå)

Gröna, Gula och Röda. 9.20–9.50
22 september
20 oktober
17 december
15 november
Eriksbo Västergärde 1–27
Eriksbo Östergärde 3
(Buss Blå)
Humlan och Fjärilen 9.50–10.10
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Eriksbo Västergärde 1–27
Fanjunkarens lycka 3
(Buss Blå)
Igelkotten 4 och 5 Ekorren 2 och 3
9–9.30
21 september
19 oktober
16 november
14 december
Fanjunkarens lycka 7
Fanjunkarens lycka 7
(Buss Blå)

Sagoslottet Gröna, Sagoslottet Blåa, Sagoträdet Gula, Sagoslottet Röda
9.30–10

21 september
19 oktober
16 november
14 december

Fanjunkarens lycka 7
Flygvädersgatan 13
(Buss Blå)
Raketen och Draken
9.40–10
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Dimvädersgatan

Luftballongen och Helikoptern
10–10.20
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Dimvädersgatan
Folke Bernadottesgata 4
(Buss Grön)
Kompisen, Humlan och Pandan
10.50–11.15
30 september
28 oktober
25 november
Carl Grimbergsgatan
Fredagstomten 23
(Buss Grön)
Junibacken och Bullerbyn
9–9.20 28 september
23 november
21 december
Östes gata

Snickarboa och Pysslingen
9.20–9.40 28 september
23 november
21 december
Östes gata

Skrållan
9.40–10 28 september
23 november
21 december
Östes gata
Friarelyckan 53, Stella
(Buss Blå)
Bellatrix och Merope
09.40–10
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55

Polaris och Mimosa
10–10.20
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55

Sirius och Ascella
10.20–10.40
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55

Spisa och Gemma
10.40–11
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55
Friarelyckan 55, Nova
(Buss Blå)
Vega och Pollux
9–9.20
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55

Mira och Castor
9.20–09.40 8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55

Capella
9.40–10 8 september
6 oktober
3 november
1 december
Friarelyckan 55
Fridhemsgatan 33
(Buss Blå)
Krabban, Maneten och Musslan
10–10.30 2 oktober
30 oktober
27 november
Bankebergsgatan 5
Författargatan 11
(Buss Blå)
Sunnanäng och Körsbärsdalen
9–9.20
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Balladgatan 6

Katthult och Mattisborgen
9.20–9.40
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Balladgatan 6

Saltkråkan och Junibacken
9.40–10
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Balladgatan 6

Bullerbyn och Äppelviken
10–10.20
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Balladgatan 6
Föräldrakooperativet Djungeln
(Buss Blå)
En avdelning 9–9.20
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Bräcke Östergårdsväg 20
Galaxgatan 1
(Buss Blå)
Haren, Draken och Delfinen
10.30–11.15
14 september
12 oktober
9 november
7 december

Galaxgatan 1-5

Gamla Tumlehedsvägen 100
(Buss Blå)
Opalen, Topasen och Briljanten
10.30–11.15

29 september
27 oktober
24 november

Gamla Tumlehedsvägen 100
Gjutegården 7a
(Buss Grön)
Måsen, Svalan och Sparven
10.45–11.15
28 september
23 november
21 december
Gjutegården 7a
Gnistgatan 3
(Buss Grön)
Humlan och Nyckelpigan
9.50–10.10
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Gnistgatan 3

Upptäckarna och Utforskarna
10.10–10.30

15 september
13 oktober
10 november
8 december
Gnistgatan 3

Grevegårdens kyrka Lingonet
(Buss Grön)
En avdelning
9–9.20 25 september
23 oktober
20 november
18 december

Lingonvägen 28

Hagens kapellväg 4
(Buss Grön)
Kojan, Kotten och Skogen
9.30–10
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Hagens Kapellväg 5
Hakefjordsgatan 119 och Lokomotivets familjekooperativ
(Buss Blå)
Korallen, Lokomotivet och Delfinen
9–9.40
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Sunnerviksgatan 15
Hammarvägen 2
(Buss Grön)

Pärlan och Snäckan
9–9.20
10 september
8 oktober
5 november
3 december

Hammarvägen 6


Blåmaneten och Rödmaneten
9.20–9.40 10 september
8 oktober
5 november
3 december

Hammarvägen 6

Hammarvägen 4A
(Buss Grön)
Bläckfisken, Sköldpaddan, Krabban och Sjöhästen
9.50–10.20
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Hammarvägen 6
Hammarvägen 4B
(Buss Grön)

Delfinen och Sjöstjärnan
10.20
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Hammarvägen 6
Hjuviks Fyr
(Buss Grön)
En avdelning 9
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Torslanda Hästeviks väg 10
Hjällbogärdet 29
(Buss Blå)
Småsparvarna och Storsparvarna
10.40–11
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Eriksbo Västergärde
1–27
Hyltevägen 1
(Buss Grön)
Blåklockan och Rödmyran
9–9.20
11 september
9 oktober
6 november
4 december
Hyltevägen 1
Hyltevägen 51
(Buss Grön)
Smulan och Skattkammaren
9.20–9.40
11 september
9 oktober
6 november
4 december
Hyltevägen 1

Sälen och Skrotten
9.40–10 11 september
9 oktober
6 november
4 december
Hyltevägen 1
Häcklöparegatan 3
(Buss Blå)
Ängen, Havet och Solen.
9.40–10.20
11 september
9 oktober
6 november
4 december
Skogshyddegatan 23
Johannesgårdens föräldrakooperativ (Buss Grön)
Blåbär och Hallon
10.10–10.30
25 september
23 oktober
20 november
18 december

Trollbärsvägen 16

Karneolgatan 79
(Buss Grön)

Igelkotten, Ekorren, Kaninen och Nyckelpigan
9.40–10.10
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Karneolgatan 79
Klåvavägen 77
(Buss Grön)

Tryggheten Rosa/Blå
9–9.20
8 september
6 oktober
3 november
1 december

Klåvavägen 77


Viljan Röd/Sökarna Lila
9.20–9.40 8 september
6 oktober
3 november
1 december

Klåvavägen 77


Viljan Gul
9.40–10
8 september
6 oktober
3 november
1 december

Klåvavägen 77

Kometgatan 2
(Buss Blå)
Vitsippan, Gullvivan och Tussilago
10.05–10.35
29 september
27 oktober
24 november
Kometgatan 2
Krumeluren 6
(Buss Blå)
Tre avdelningar 10.45–11.15
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Krumeluren 6
Kummindalens förskola
(Buss Blå)
Klapp och Klang och Trollflöjten 9–9.20 15 september
13 oktober
10 november
8 december
Trestjärnsskolan

Tamburinen, Gitarren och Speldosan
9.20–9.40 15 september
13 oktober
10 november
8 december
Trestjärnsskolan
Kummingatan 128
(Buss Blå)
Blåsippan, Violen, Lilldalen och Vitsippan
10.10–10.50 15 september
13 oktober
10 november
8 december
Trestjärnsskolan
Kumminhöjds förskola
(Buss Blå)
Månen och Smulan
9.50–10.10
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Trestjärnsskolan
Kyrkans förskola Pärlan
(Buss Grön)
En avdelning 10.40
10 september
8 oktober
5 november
3 december

Hammarvägen 6

Kyrkans förskola Säve/Fisken
(Buss Blå)
En avdelning 9.50–10.05
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Kullens väg 8
Kärralundsgatan 19
(Buss Blå)
Fjärilen, Spindeln, Grodan och Nyckelpigan
10.30–11.15
11 september
9 oktober
6 november
4 december
Kärralundsgatan 19
Lekstugan föräldrakooperativ
(Buss Grön)
Snäckskalet och Lekstugan
9–9.30
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Lyckhemsvägen 7
Lerumsvägens förskola
(Buss Blå)
Draken, Trollet, Godisbutiken och Myrstacken
10.40–11.15
21 september
19 oktober
16 november
14 december

Lerumsvägen 31

Levgrensvägen 3
(Buss Blå)
Orange hemvist, Gul/Grön hemvist, Blå/Röd hemvist
10.10–11
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Bohusgatan bussparkering
Lilla Hällsviksvägen 25
(Buss Grön)
Skutan och Optimisten
9.50–10.10
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Lilla Hällsviksvägen 25

Ekan och Kajaken
10.10–10.30
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Lilla Hällsviksvägen 25
Lilla Skintebovägen 8
(Buss Grön)
Lekskär och Koster
9.40–10.20
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Klyfteråsvägen

Valö och Måsen
10–10.20
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Klyfteråsvägen

Trubaduren, Sälö och Hållö
10.20–10.50
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Klyfteråsvägen
Lillebyvägen 9
(Buss Grön)
Eld och Jord
9–9.20
9 september
7 oktober
4 november
2 december

Lillebyvägen 9


Vatten och Luft
9.40–10
9 september
7 oktober
4 november
2 december

Lillebyvägen 9

Lindebovägen 1
(Buss Grön)
Rälsen och Visslan
10.25–10.40
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Lindebovägen 1

Snoan och Ångan
10.40–10.55 16 september
14 oktober
11 november
9 december
Lindebovägen 1
Luftvärnsvägen 23
(Buss Blå)
Astra och Nova
10.15–10.35
1 oktober
29 oktober
26 november
Besöksparkeringen Luftvärnsvägen

Vega och Libra
10.35–10.55
1 oktober
29 oktober
26 november
Besöksparkeringen Luftvärnsvägen

Aurora och Capella
10.55–11.15
1 oktober
29 oktober
26 november
Besöksparkeringen Luftvärnsvägen
Låkebergsgatan 10
(Buss Grön)
Krabban, Karamellen och Kantarellen.
9–9.30
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Låkebergsgatan 10
Melongatan 3
(Buss Grön)
Fjärilen och Humlan
9–9.20
1 oktober
29 oktober
26 november
Melongatan 3

Loppan, Myran och Måsen
9.20–10
1 oktober
29 oktober
26 november
Melongatan 3
Melongatan 90
(Buss Grön)
Eken, Kastanjen och Stigen
10–10.35
1 oktober
29 oktober
26 november

Melongatan 90

Meteorgatan 52
(Buss Blå)
Solen, Månen och Stjärnan
10.45–11.15
29 september
27 oktober
24 november
Meteorgatan 52
Montessoriförskolan Blåsippan
(Buss Grön)
Fröet, Knoppen och Blomman.
10.40–11.15
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Tunnlandsgatan 13
Musikförskolan Do Re Mi
(Buss Blå)
Trumman, Pianot och Gitarren
10.10–10.40
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Eriksbo Västergärde 1-27
Nolviksvägen 3
(Buss Blå)
Utforskarna och Upptäckarna
10.20–10.40
16 september
14 oktober
11 november
9 december

Nolviksvägen 3


Kluringarna och Äventyrarna
10.40–11.00
16 september
14 oktober
11 november
9 december

Nolviksvägen 3

Norra Flundregatan
(Buss Grön)
Kräftan, Krabban och Räkan
10.00–10.30
28 september
23 november
21 december
Norra Flundregatan 23
Ostindiegatan 24
(Buss Blå)
Kanoten, Jollen och Ekan
9.30–10
2 oktober
30 oktober
27 november

Bankebergsgatan 5

Oxelgatan 6
(Buss Grön)
Upptäckten, Utmaningen och Framtiden
10.45–11.15
17 september
15 oktober
12 november
10 december

Redegatan 13

Oxerödsgatan 1
(Buss Blå)
Maneten, Havet och Musslan
10–10.20
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Bergartsgatan
Prebendegatan 2
(Buss Blå)
Myran, Grodan, Humlan och Ekorren
9.30–10.10
17 september
15 oktober
12 november
10 december

Oslogatan 2

Prästgårdsgatan 44
(Buss Blå)
Blåklinten och Gullvivan
9.30–9.50
28 september
23 november
21 december
Prästgårdsgatan 44
Pysslingen förskolor och skolor
(Buss Blå)
Lönnen, Asken och Björken
9–9.40
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Sankt Jörgens väg 20

Aspen och Boken
9.40–10
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Sankt Jörgens väg 20

Almen och Rönnen
10–10.30
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Sankt Jörgens väg 20

Kastanjen, Eken och Linden
10.30–11
10 september
8 oktober
5 november
3 december
Sankt Jörgens väg 20
Redegatan 15
(Buss Grön)
Bullerbyn och Katthult
10.05–10.25
17 september
15 oktober
12 november
10 december

Redegatan 13


Junibacken och Saltkråkan
10.25–10.45
17 september
15 oktober
12 november
10 december

Redegatan 13

Rimsmedsgatan 1
(Buss Blå)
Öppen förskola 10.20–10.40
9 september
7 oktober
4 november
2 december

Balladgatan 6

Runskriftsgatan 6
(Buss Grön)
Almen och Björken
9.30–9.50
29 september
27 oktober
24 november
Runskriftsgatan 6

Eken och Enen
9.50–10.20
29 september
27 oktober
24 november
Runskriftsgatan 6
Runskriftsgatan 8
(Buss Grön)
Havet, Ankaret, Fyren och Sjöstjärnan
9–9.30
29 september
27 oktober
24 november

Runskriftsgatan 6

Saras väg 5
(Buss Blå)
Solen och Månen
10.25–10.45
21 september
19 oktober
16 november
14 december

Saras väg 5

Seminariegatan 5
(Buss Grön)
Mumintrollen och Hattifnattarna
9–9.20
30 september
28 oktober
25 november
Carl Grimbergsgatan
Seminariegatan 7
(Buss Grön)
Röd, Grön, Blå och Gul.
9.20–10
30 september
28 oktober
25 november
Carl Grimbergsgatan
Senapskornet föräldrakooperativ
(Buss Grön)
En avdelning 10.40–11
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Klyfteråsvägen
Sisjöbäckens Väg 2
(Buss Grön)
Droppen och Källan
10.05–10.25
11 september
9 oktober
6 november
4 december

Sisjöbäckens Väg 2


Floden, Forsen och Älven
10.25–10.50
11 september
9 oktober
6 november
4 december

Sisjöbäckens Väg 2

Sjöhästens förskola
(Buss Grön)
En avdelning 9.45
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Torslanda Hästeviks väg 10
Skattegårdsvägen 100
(Buss Grön)
Grön och Röd
10.35–10.55
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Skattegårdsvägen 100 (vid Preem)

Gul och Blå
10.55–11.15
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Skattegårdsvägen 100 (vid Preem)
Skillnadsgatan 36
(Buss Blå)
Kristallen och Pärlan
10.50–11.15
28 september
23 november
21 december
Prästgårdsgatan 44
Skillnadsgatan 41
(Buss Blå)
Paletten, Picasso, Trumman och Regnbågen
9.50–10.40
28 september
23 november
21 december
Prästgårdsgatan 44
Skogshyddegatan 23
(Buss Blå)
Granen, Kotten och Hyddan
9–9.40
11 september
9 oktober
6 november
4 december
Skogshyddegatan 23
Skutehagen 102
(Buss Grön)
Flotten + Barken
10.30–11
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Lilla Hällsviksvägen 25
Skånegatans förskola
(Buss Blå)
Juvelen och Ädelstenen
(Eventuellt fler avdelningar)
9–9.30
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Scandinavium bussparkering
Smithska vägen 14b
(Buss Grön)
Humlegården och Sunnanäng
9–9.30
2 oktober
30 oktober
27 november

Smithska vägen 14


Mattisskogen och Söderhavet
9.30–10 2 oktober
30 oktober
27 november

Smithska vägen 14

Smultronvägen 7
(Buss Grön)
Trumman och Gitarren
9.15–9.30
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Lingonvägen 28

Cymbalen och Fiolen
9.30–10
25 september
23 oktober
20 november
18 december
Lingonvägen 28
Smörgatan 100
(Buss Blå)
Månen
9–9.20
28 september
23 november
21 december
Kallebäcksvägen 4-6
Snipan föräldrakooperativ
(Buss Buss)
En avdelning 10.40
10 september
8 oktober
5 november
3 december

Hammarvägen 6

Solvädersbyn 60
(Buss Blå)

Snigeln, Myran och Humlan
9–9.35
23 september
21 oktober
18 november
16 december
Godvädersgatan
Stengetsgatan 22
(Buss Grön)
Rubinen, Pärlan och Juvelen
9–9.30
17 september
15 oktober
12 november
10 december
Hagens Kapellväg 5
Stjärnbildsgatan 2
(Buss Blå)
Sagoslottet, Hatten och Trollet
9.30–10
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Stjärnbildsgatan 2
Stjärnbildsgatan 3
(Buss Blå)
Snöflingan, Regndroppen och Iskristallen
9–9.30
14 september
12 oktober
9 november
7 december

Stjärnbildsgatan 3

Stjärnbåtsgatan 7
(Buss Grön)
Vind i seglen och Kasta loss
10–10.20
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Stjärnbåtsgatan 7

Skepp o´hoj och Land i sikte
10.20–10.40
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Stjärnbåtsgatan 7

Hopp iland
10.40–11
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Stjärnbåtsgatan 7
Stora Fiskebäcksvägen 101
(Buss Grön)
Kullen och Vinga
9–9.20
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Stora Fiskebäcksvägen 101

Trubaduren och Valö
9.20–9.40

24 september
22 oktober
19 november
17 december

Stora Fiskebäcksvägen 101
Studiegången 1
(Buss Blå)
Pärlan och Solstenen
9–9.20
1 oktober
29 oktober
26 november
Studiegången (kvällshållplats)

Safiren och Månstenen
9.20–9.40
1 oktober
29 oktober
26 november
Studiegången (kvällshållplats)

Tigeröga och Bärnstenen
9.40–10
1 oktober
29 oktober
26 november
Studiegången (kvällshållplats)
Svetsaregatan 101
(Buss Grön)
Dungen + Grönkullen
10.15–10.30
21 september
19 oktober
16 november
14 december
Ringblommegatan

Skatten och Gläntan
10.30–10.50 21 september
19 oktober
16 november
14 december
Ringblommegatan

Piraterna och Sjörövarskeppet
10.50–11.15 21 september
19 oktober
16 november
14 december
Ringblommegatan
Södra Särövägen 80
(Buss Grön)
Smultron och Blåbär
10–10.15
16 september
14 oktober
11 november
9 december
Billdals kyrkväg 3
Talattan
(Buss Grön)
En avdelning 9–9.15
21 september
19 oktobe
16 november
14 december
Talattagatans parkering
Teleskopgatan 3
(Buss Blå)
Två avdelningar 10.05–10.25
14 september
12 oktober
9 november
7 december
Teleskopgatan
Temperaturgatan 7
(Buss Blå)
Topasen, Rubinen och Safiren
10.50–11.15
30 september
28 oktober
25 november
Temperaturgatan 32-46
Temperaturgatan 70
(Buss Blå)
Stjärnan och Solen
10.10–10.30
30 september
28 oktober
25 november
Temperaturgatan 32-46

Månen och Regnbågen
10.30–10.50
30 september
28 oktober
25 november
Temperaturgatan 32-46
Temperaturgatan 93
(Buss Blå)
Kaninen, Myran, Fjärilen och Grodan.
9–9.40
30 september
28 oktober
25 november
Temperaturgatan 93
Temperaturgatan 95
(Buss Blå)
Fjärilen och Trollsländan
9.40–10
30 september
28 oktober
25 november
Temperaturgatan 93
Terapislingan
(Buss Blå)
Fyra till fem avdelningar 10.30–11.15
24 september
22 oktober
19 november
17 december
Terapislingan lillhagsparken
Topasgatan 1
(Buss Grön)
Utforskarna och Skaparna
9–9.20
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Topasgatan 1

Uppfinnarna
9.20–9.40
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Topasgatan 1
Torslanda Hästeviks väg 10
(Buss Grön)
Ejdern och Viggen
9–9.25
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Torslanda Hästeviks väg 10

Tärnan och Svanen.
9.25–9.45
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Torslanda Hästeviks väg 10

Måsen
9.45–10.05 7 september
5 oktober
2 november
30 november
Torslanda Hästeviks väg 10
Transistorgatan 2
(Buss Grön)
Regnbågen, Solen, Stjärnan och Månen
10.35–11.10
15 september
13 oktober
10 november
8 december
Transistorgatan 2
Tärneskärsgatan 4 (Buss Grön)
Månen och Solen
10.45–11.15
1 oktober
29 oktober
26 november

Tärneskärsgatan 4

Uggledalsvägen 31
(Buss Grön)
Ugglan och Igelkotten
10.10–10.30
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Uggledalsvägen 31

Älgen och Kaninen
10.30–10.50
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Uggledalsvägen 31

Björnen
10.50–11.10
8 september
6 oktober
3 november
1 december
Uggledalsvägen 31
Universumsgatan 2
(Buss Blå)
Kamelen, Krokodilen och Bläckfisken
9–9.30
29 september
27 oktober
24 november
Universumsgatan 2
Utbyvägen 50
(Buss Blå)
Glädjen och Viljan
9.45–10.05
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Utbyvägen 50

Hoppet och Lyckan
10.05–10.25
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Utbyvägen 50

Längtan och Regnbågen
10.25–10.45
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Utbyvägen 50
Utbyvägen 111
(Buss Blå)
Mellangården, Sörgården, Norrgården
10.50–11.15
7 september
5 oktober
2 november
30 november
Utbyvägen 111
Valhallagatans förskola
(Buss Blå)
Lönnen och Kastanjen (Ev. fler avdelningar)
9.30–10
18 september
16 oktober
13 november
11 december
Scandinavium bussparkering
Vallareleden 24
(Buss Blå)
Trädgårdsmyran, Stackmyran och Skogsmyran
9–9.20
7 september
5 oktober
2 november
30 november

Vallareleden 24

Varholmsgatan 2
(Buss Blå)
Öppen förskola 10.30–11.15
2 oktober
30 oktober
27 november
Bankebergsgatan 5
Zenithgatan 24
(Buss Blå)
Skogsmusen, Myran och Humlan
9.35–10.05
29 september
27 oktober
24 november
Kometgatan
Åkereds skolväg 16
(Buss Grön)
Villa Villerkulla
10.40
2 oktober
30 oktober
27 november
Åkereds skolväg 16
Åkereds skolväg 20
(Buss Grön)
Maneten och Krabba
10–10.20
2 oktober
30 oktober
27 november
Åkereds skolväg 16

Musslan och Båten
10.20–10.40 2 oktober
30 oktober
27 november
Åkereds skolväg 16
Änghagsdalen 16
(Buss Grön)
Knyttet och Lilla My
10.30–11
9 september
7 oktober
4 november
2 december
Skogens gård
Änghagsvägen 4
(Buss Grön)
Utmaningen, Lekfullheten och Nyfikenheten
10–10.30
9 september
7 oktober
4 november
2 december

Änghagsvägen 4

Örlogsvägen 20
(Buss Grön)
Spiran och Upptäckten
9–9.20
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Grotteparksvägen

Framtiden och Utmaningen
9.20–9.50
22 september
20 oktober
17 november
15 december
Grotteparksvägen