Sök och beställ
Söker du en särskild uppgift eller en handling, eller vill du forska på egen hand i ett större material? Här finns information om hur du söker, beställer och forskar på Regionarkivet.
Sök i digitala samlingar
En del arkivmaterial har digitaliserats och är sökbart på webben. På sidan Sök i digitala samlingar finns Regionarkivets ritningsregister, Regionarkivets fastighetsregister, Göteborgs adress- och industrikalendrar 1850-1899, Göteborgs kommunalkalendrar 1929-2001 och Göteborgs stads- och kommunfullmäktiges handlingar 1863-1996.
Beställ kopior
En del kopior och utdrag ur handlingar kan du själv beställa digitalt. För övriga handlingar får du kontakta Regionarkivet på telefon, e-post eller vid ett besök. Antingen skickar vi kopiorna till dig eller så kan du komma och hämta dem i någon av våra expeditioner.
Beställ originalhandlingar till forskarsal
Du kan ta del av arkivhandlingar i original i någon av våra forskarsalar. Läs mer om hur du gör för att beställa handlingar i original att läsa i forskarsal.
Undantag och sekretess
Du får se det mesta i arkiven men det finns undantag. Vissa handlingar måste sekretessprövas innan de kan lämnas ut. Handlingar i Göteborgs föreningsarkiv är inte allmänna handlingar. Här är det föreningarna själva som bestämmer vad du får se och inte se.
Regionarkivet gör alltid en sekretessbedömning av allmänna handlingar som är yngre än 70 år. Uppgifter som rör dig själv får du oftast ta del av. Innehåller handlingarna uppgifter om andra personer är det inte säkert att du får läsa dessa uppgifter utan ett samtycke av dem som berörs.
Sekretessbedömningen utgår dels ifrån om någon lider skada eller men av att uppgiften röjs, dels ifrån hur gammal uppgiften är. För att vi ska neka ett utlämnande måste uppgiften vara sekretessbelagd enligt en paragraf i offentlighets- och sekretesslagen. Ibland kan vi lämna ut en allmän handling delvis där vi utesluter (maskar) de uppgifter som omfattas av sekretess.
Dina rättigheter
Du som begär att få ta del av en allmän handling har rätt att vara anonym och behöver inte uppge varför du vill ta del av handlingen. Men om det behövs för att kunna utföra sekretessbedömning har vi rätt att fråga vem du är som begär ut handlingen och i vilket syfte.
En handläggare på Regionarkivet kan avslå din begäran om att få ta del av en allmän handling eller lämna ut handlingen med sekretessförbehåll. Då kan du begära att få ett skriftligt beslut av myndigheten (Arkivnämnden). Ett sådant beslut kan du överklaga till kammarrätten. Informationsblad — så överklagar du ett beslut
Detta finns på Regionarkivet
På sidan Detta finns på Regionarkivet får du en överblick av de arkiv och handlingar som förvaras på Regionarkivet. I Riksarkivets söktjänst NAD, Nationell Arkivdatabas kan du söka fram arkiv i vårt bestånd.
Exempel ur arkiven
Se Regionarkivets film om vad som finns bevarat i arkiven från pandemin Spanska sjukan 1918. Hur var det i Göteborg? Kunde man åka spårvagn? Gick barnen i skolan? Fanns det vårdplatser för alla? Filmen är 5.20 minuter.
Om du vill se fler exempel ur beståndet kan du följa Regionarkivet på Instagram: www.instagram.com/regionarkivet