Arbetsuppgifter och aktiviteter
Café Kontakten erbjuder arbetsuppgifter inom café, mindre serviceaktiviteter och skapandeaktiviteter.
Caféverksamhet – Göra smörgåsar till försäljning, Möta kunder i form av att ta emot beställningar och sälja kaffe, kaka, godis, sallader och pajer, köra matvagnar till de olika avdelningar i huset. Det ingår också att hålla cafét rent i form av att städa, diska och slänga skräp.
Serviceverksamhet – Vi gör uppdrag för äldreboendet i form av att vara behjälpliga med återvinning.
Skapandeverksamhet – På bottenvåningen har vi ett mindre grupprum där man antingen kan sätta sig för återhämtning eller enklare aktiviteter som måla, pärla, klippa och klistra, se på TV, arbeta med Ipad och att göra enklare skoluppgifter.
Husmöten – Sista fredagen i veckan får du möjlighet att delta på hysmöten tillsammans med sina arbetskollegor. Under husmötet får du möjlighet att berätta om vad som fungerar bra, vad som fungerar mindre bra och komma med idéer om hur vi tillsammans kan utveckla din dagliga verksamhet.
Musikunderhållning – Varannan vecka får du möjlighet att delta på musikunderhållning som anordnas av husets friskvårdspedagog. Vid detta tillfälle kommer olika band och spelar för daglig verksamhet och äldreboendet.
Bildstöd för arbetsuppgifter och aktiviteter
Här nedan kan du ladda ner och skriva ut bildstöd för arbetsuppgifter och aktiviteter på vår dagliga verksamhet.