Påsk på fritidslantgård - Getmys: sköt om och gå på promenad med getterna
Lördag 19 april Kl. 10:00–15:00

Kom och fira påsklov med djuren på lantgården! Gården är öppen alla dagar klockan 10.00 - 15.00.
Då kan du ströva fritt i naturen och hälsa på djuren.
Lördag 19 april - Getmys – sköt om och gå på promenad med getterna
Kom och upplev en mysig stund med gårdens fyra getter! Du får vara med och sköta om dem, borsta och klappa. Därefter tar vi med getterna på en liten promenad och ser hur de utforskar omgivningarna. Under aktiviteten får du också lära dig mer om dessa charmiga och busiga djur.
Välkommen att umgås med våra nyfikna getter och upptäck hur sociala och lekfulla de är!
Plats: Samling vid gethagen
Tid: 11.00-12.00
Ålder: Från 4 år
Föranmälan krävs
Poängpromenad
Häng med på en spännande digital tipspromenad där du får testa dina djurkunskaper! Runt om på gården finns anslag med QR-koder som du scannar med din mobiltelefon och svara på lagom kluriga frågor om hönor, ankor och gårdens andra djur.
Köp fika eller ta med egen
Inne i den Gula villan finns glass och enklare fika att köpa och här finns också sittplatser för medhavd fika. På området finns även flera grillplatser som vi förbereder för påsklovsbesökare.
Datum
Lördag 19 april Kl. 10:00–15:00
Anmälan
För förbokning av getmys kan du kontakta oss på 0706–57 04 29 eller via vår Facebooksida Bergums fritidslantgård.
Plats och kontaktuppgifter
- Arrangör
- Bergums fritidslantgård
- Plats
- Dockereds Gård 10
- Telefon
- 0706–57 04 29
- Kontaktperson
- Kundservice, Idrott & förening