Vår underbara värld med Hyvel-Bengt & Jonny Dyckert
Fredag 20 december Kl. 14:00–14:45
![](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/gbg.images/0ffe512c-a923-4900-ac57-024ba213b579.jpg)
Ett musikaliskt kunskapsfyrverkeri om jordens bästa underverk, uppfinningar och äventyr i nyskrivna låtar och nästan sanna historier om allt från förste svensken i rymden till kinesiska muren.
Hyvel-Bengt och Jonny Dyckert skriver låtar om folk som fått snilleblixtar och skapat fiffiga saker som ingen tänkt på förut. Och så kollar de in våghalsiga äventyrare och häftiga underverk.
I sketcher och låtar får du lära känna uppfinnarna bakom dynamiten och frisbeen, träffa sjörövare och gladiatorer, åka vassbåt med Thor Heyerdahl och gå på rymdpromenad.
Jonny och Bengt försöker också uppfinna saker själva, som strumpomaten, det fyrkantiga hjulet, djurluren och näslampan. Oftast blir uppfinningarna sådär. De vill äventyra också och skapa underverk. Men det viktiga är ju inte att lyckas utan att försöka, igen och igen.
Allt som Jonny och Bengt sjunger och berättar om underverken, uppfinningarna och äventyren är nästan sant.
Bengt och Johnny spelas av Henrik Wallgren och Per Umaerus som är göteborgmusiker som spelat för både barn och vuxna på teat rar, i folkparker och i radio och tv. De har tidigare bland annat gjort julkalendern och flera barnradioserier för Sveriges Radio.
Föreställningen bygger på det bästa ur tre stycken populära barnradioserier i Sveriges Radio.
- Stora Salen
- Från ca 6 år
- Fri entré
- Boka plats
Datum
Fredag 20 december Kl. 14:00–14:45
Anmälan
Boka din plats på Kåkens biljettbokninssystem:
Platsbokning till Vår underbara värld med Hyvel-Bengt & Jonny Dyckert
Plats och kontaktuppgifter
- Arrangör
- Kulturhuset Kåken
- Plats
- Kålltorpsgatan 2
- Telefon
- 031-365 50 60