
Kulturhuset Kåken
I Härlanda, vid hållplatsen Stockholmsgatan, finns ett hus fyllt av musik, teater, bokcirklar, stickkaféer, filmklubbar och ett bibliotek. Kåken vill vara en trygg plats för alla och verksamheten är hbtqi-certifierad.
Kulturhuset Kåken öppnade 2007 i de tidigare lokalerna för Härlanda fängelse. Huset är i dag en öppen mötesplats där du kan ta del av musik, teater, bokcirklar, filmklubbar och olika skapande aktiviteter. Här finns bibliotek, grupprum och scener som används av både föreningar och besökare i alla åldrar.
Kåken vill vara en trygg och välkomnande plats för alla. Verksamheten är hbtqi‑certifierad och erbjuder program och aktiviteter som uppmuntrar till delaktighet, kreativitet och gemenskap. Här kan du upptäcka nya intressen, träffa andra eller bara slå dig ner en stund.
Besöksadress
Om Kulturhuset Kåken
- Kafé, restaurang och kiosk
- Tillåter egen mat
- Mikrovågsugn
- Kaffeautomat
- Finns i huset
- Utställningsmöjlighet
- Datorer att låna
- Kopiator/scanner/skrivare
- Bibliotek
- Skaparyta för hantverk och konst
Kontaktuppgifter
Telefon och e-post
- Telefon
- 031-365 50 60
Fler kontaktuppgifter
- Spårvagn 1 eller 3 till hållplats Stockholmsgatan eller hållplats Härlanda
- Buss 17 till hållplats Härlanda
- Flexlinjen går också hit och stannar på mötesplats 571
- Kulturhuset Kåken finns i hus 10
Det finns ett begränsat antal parkeringsplatser med avgift, åk gärna kollektivt när du besöker oss.
Producenterna arbetar med programverksamheten på Kulturhuset Kåken.
Producent - Anna Rudolfsson
- Telefon
- 031-365 61 11
Konstpedagog - Jenny Forsgren
- Telefon
- 031-368 33 93
Producent - Nils Linde
- Telefon
- 031-368 34 81
Producent - Raisa Pennanen
- Telefon
- 031-365 52 18
Postadress
416 52 Göteborg
Hitta kulturhusen i Göteborgs Stad
I Göteborg finns flera kulturhus där du kan prova på eget skapande, gå på konserter och utställningar eller skapa egna evenemang.