God man för bortavarande eller vid motstridiga intressen
God man vid motstridiga intressen (jäv)
En god man kan utses när det finns motstridiga intressen mellan en god man och en huvudman eller mellan en förmyndare och en omyndig. Det kan till exempel handla om att gode mannen och huvudmannen är delägare i samma dödsbo eller att en förmyndare vill ge en gåva till sitt omyndiga barn.
Överförmyndaren fattar beslut om godmanskap i sådana här situationer. Du ansöker om denna typ av godmanskap genom överförmyndaren.
God man för bortavarande eller okända personer
En god man kan utses om en person är bortavarande (försvunnen) eller okänd. Det kan till exempel gälla en person som är dödsbodelägare eller testamentstagare, men som inte går att hitta.
Det är överförmyndaren som beslutar om godmanskap i sådana fall. Vill du ansöka om den här typen av godmanskap skickar du din ansökan till överförmyndaren.
Kontakta överförmyndaren
Har du frågor eller synpunkter kan du kontakta överförmyndaren.
Öppettider
Besöksadress
Postadress
403 16 Göteborg