Organisation och ledning på Intraservice

Intraservice levererar interna tjänster till Göteborgs Stads olika verksamheter inom exempelvis HR, utbildning, vård och omsorg samt IT. Utveckling, drift och support ingår som delar i många av Intraservices tjänster. Förvaltningen har idag cirka 700 anställda.

Förvaltningsdirektör
Peter Söderström
Telefon: 031-368 59 85
E-post: peter.soderstrom@intraservice.goteborg.se

Biträdande förvaltningsdirektör
Håkan Sundkvist
Telefon: 031-367 81 66
E-post: hakan.sundkvist@intraservice.goteborg.se

Stabsfunktioner

Kanslischef Petra Bengelsdorff
Telefon: 031-367 83 37
E-post: petra.bengelsdorff@intraservice.goteborg.se

Ekonomichef Marie-Louise Strand
Telefon:
E-post: marie-louise.strand@intraservice.goteborg.se

 

HR-chef Charlotta Öh Brorsson
Telefon: 031-367 83 50
E-post: charlotta.oh.brorsson@intraservice.goteborg.se

Kommunikationschef Anna Persson Öhman
Telefon: 031-367 59 42
E-post: anna.ohman@intraservice.goteborg.se

Avdelningschef, service- och tjänstestyrning
Patrik Skog
Telefon: 031-367 81 06
E-post: patrik.skog@intraservice.goteborg.se

Enhet:

  • Projekt- och portföljkontoret

Ekonomi och operativt inköp

Verksamhetschef
Birgitta Andersson
Telefon: 031-367 80 38
E-post: birgitta.andersson@intraservice.goteborg.se

Enheter:

  • Ekonomi
  • Ledningsstöd
  • Redovisningstjänster

HR

 
Verksamhetschef
Kristina Högström
Telefon: 031-367 80 93
E-post: kristina.hogstrom@intraservice.goteborg.se

Enheter: 

  • HR-service
  • HR-utveckling
  • HR-systemförvaltning
  • Hållbart arbetsliv
  • Lön och pension

IT


Verksamhetschef
Lena Eineving
Telefon: 031-368 29 94
E-post: lena.eineving@intraservice.goteborg.se

Enheter:

  • IT-styrning
  • IT-projekt- och portfölj
  • ITAM och serviceapplikationer
  • IT-applikation och integration
  • IT-infrastruktur
  • IT-klient och samverkan
  • IT-systemutveckling
  • IT-säkerhet

Kommunikation, ledning och styrning

Verksamhetschef
Stina Hall Hellqvist
Telefon:
E-post: stina.hall.hellqvist@intraservice.goteborg.se
Enheter:
  • Dataskyddsenheten
  • Intern och extern kommunikation
  • Ledning och styrning
  • Visuell kommunikation

Servicecenter

Verksamhetschef
Tessie Hallberg
Telefon: 031-367 81 90
E-post: tessie.hallberg@intraservice.goteborg.se

Enheter:
  • Backoffice
  • Närstöd
  • Servicedesk

Välfärd


 

Verksamhetschef
Carina Helgesson-Björk
Telefon: 031-368 59 52
E-post: carina.bjork@intraservice.goteborg.se

Enheter:
  • Tjänsteutveckling utbildning och fritid
  • Tjänsteförvaltning utbildning och fritid
  • Tjänsteutveckling vård och omsorg
  • Tjänsteförvaltning vård och omsorg