Till sidans huvudinnehåll

Hantera avfall på evenemang

Ska du ordna ett evenemang på offentlig plats är det du som arrangör som ansvarar för uppsamling av avfall och städning. Här kan du se vad våra evenemangstjänster kostar 2026.

Det avfall som uppstår där människor vistas kallar vi kommunalt avfall och du som arrangör ansvarar för att dina besökare kan slänga sitt avfall i lämpliga behållare och att detta tas om hand på rätt sätt. Kommunen ansvarar sedan för att transportera det kommunala avfallet till rätt ställe och att behandla det. Priserna som står längre ner gäller för 2026.

Mycket av avfallet som uppstår på ett evenemang är kommunalt avfall. Med det menas enligt Avfallsförordningen ”avfall från hushåll och sådant avfall från andra källor som till sin art och sammansättning liknar avfall från hushåll ”.

Du ska alltid beställa tömning av kommunalt avfall hos oss

Det kommunala avfallet delas upp i rest- och matavfall. Läggs det i samma avfallsbehållare kallas det blandat avfall. Behållare för kommunalt avfall och tömningen av dessa ska du alltid beställa hos oss på Kretslopp och vatten. Tömning av mobila toakurer – till exempel bajamajor – ska du också beställa av oss eftersom även detta ska samlas in av kommunen.

Behållare och tömning av annat avfall, såsom förpackningar, beställer du hos privata företag.

Beställ våra avfallstjänster i god tid

Kontakta oss på Kretslopp och vatten tidigt i din planering för att ta reda på vilka avfallstjänster som passar ditt evenemang. Kom även ihåg att beställa de tjänster du vill ha i god tid via vår kundservice.

Vi har både kärl och containrar för ditt avfall, och vi tömmer dem under ordinarie arbetstid, vilket är måndag–fredag, 06.30–16.00. Vill du få tömt på andra tider kostar det mer – du kan se hur mycket i tabellen – och du måste ha kommit överens med vår kundservice om detta redan innan. Du kan alltså inte kontakta oss utanför kundservice öppettider för att beställa extra tömning.

Du kan använda dig av våra avfallstjänster i max 14 dagar i sträck för ditt evenemang.

Våra avfallskärl

När du beställer kärl av oss ingår leverans, hämtning och en sluttömning av kärlen i priset. Vill du tömma kärlet fler gånger under ditt evenemang får du beställa det extra. Du betalar vikttaxa för alla tömningar utom på matavfall. För restavfall och blandat avfall finns två storlekar på kärl, 190 liter och 660 liter. För matavfall används 140 literskärl, och i denna tjänst ingår papperspåsar som ska användas för att samla in matavfallet.

Du kan också hyra kärl av oss för att använda inom evenemangsområdet som komplement till exempelvis container. Du kan inte beställa tömning av hyrkärl av oss utan du måste själv se till att kärlen töms där de ska. Hyrkärlen måste vara tomma när vi hämtar dem efter evenemanget.

Vad det kostar att hyra evenemangskärl

Tjänst

Storlek

Enhet

Matavfall

Restavfall

Avgift

 

 

 

(kr/kärl)

(kr/kärl)

(kr/enhet)

 

 

 

Utan moms

Med moms

Utan moms

Med moms

Utan moms

Med moms

Hyrkärl: leverans och hämtning av tomma kärl

190 liter

per påbörjat 10-tal kärl

-

-

-

-

1 096

1 370

Evenemangskärl: leverans, hämtning och sluttömning av kärl

140 liter

Kärl

73

91

-

-

-

-

190 liter

Kärl

-

-

271

339

-

-

370 liter

 

 

 

305

381

 

 

660 liter

Kärl

-

-

361

451

-

-

Kärltömning

Alla ovan

Kärl

-

-

-

-

251

314

Tilläggsavgift för tömning inom 24 timmar på ordinarie arbetstid

 

ställe

-

-

-

-

1 096

1 370

Tilläggsavgift för planerad tömning utanför ordinarie arbetstid

 

tillfälle

-

-

-

-

2 195

2 744

Tilläggsavgift för jourtömning utanför ordinarie arbetstid *

 

tillfälle

-

-

-

-

4 389

5 486

*Gäller vid akuta tömningar som beställs av evenemangsarrangören via Kretslopp och vatten utanför ordinarie arbetstid. Endast möjligt om det finns en överenskommelse om beredskap för jourtömningar.

Viktavgift för kärlinnehåll

Viktavgift (kr/kg)

Restavfall och matavfall

Utan moms

Med moms

2,50

3,13

Container

Beställer du container för ditt kommunala avfall betalar du för att vi levererar den till dig och sedan hämtar och tömmer den när evenemanget är över. Behöver containern tömmas fler gånger under ditt evenemang betalar du för varje tömning. Du får betala för vikten av ditt avfall, även matavfallet. Om du har container i mer än 4 dagar så får du betala extra för den överskjutande tiden.

Har du egen container, eller hyr en, så kolla med oss på Kretslopp och vatten att denna kan tömmas. Du får betala lika mycket för tömning av din container som det kostar att tömma en av våra containrar av motsvarande storlek.

Vi tar ut transportavgift för leverans av container, för varje tömning av container och för avslutande borttransport.

 

Transportavgift (kr/gång)

 

Matavfall

Restavfall

 

Utan
moms

Med
moms

Utan
moms

Med
moms

Leverans och sluttömning av container eller mobil markbehållare

2 430

3 038

2 430

3 038

Extra tömning av liten container eller mobil markbehållare 2-10 m3

-

-

485

606

Extra tömning av stor container 11-34 m3

-

-

1 109

1 386

Hämtning av storsäck 0,25-2 m3 *

-

-

-

-

*Endast tillgänglig på vissa platser i södra skärgården och ej för mat-, rest- eller blandat avfall. Placering bestäms i samråd med entreprenör. Storsäck med lyftöglor köps från valfri butik eller från Kretslopp och vatten.

Vad det kostar att hyra container

Kräver arbetet längre tid eller större arbetsinsats än normalt, eller om arbetet görs på andra tider än måndag–fredag kl. 6.30–16.00, får du betala tilläggsavgifter.

Tjänst

Enhet

Avgift (kr/enhet)

 

 

Utan
moms

Med
moms

Hyra av container eller mobil markbehållare 2–16 m3

Dygn*

35

44

Hyra av container 20–34 m3 (ej i södra skärgården)

Dygn*

66

83

Storsäck med leverans (endast i södra skärgården)

Styck

241

301

Hämtning av container med före detta livsmedel, ABP-material, oavsett storlek på container

Tillfälle

2 218

2 773

Personal och bil

Timme

1 928

2 410

Extra personal

Personal och timme

832

1 040

Övertid för extra personal**

Personal och timme

758

948

Helg- och kvällstillägg **

Tillfälle

3 651

4 564

Flyttning av container vid annat uppdrag

Tillfälle

472

590

Tvätt av container

Tillfälle

572

715

Leverans av en särskild elavfallshäck och hämtning av elavfall och häck i samband med tillfällig hyra av container för grovavfall eller bygg- och rivningsavfall

Tillfälle

0

0

* Hyra för färre än 4 dygn debiteras inte.
** Gäller vid förbeställd tömning som utförs på en vardag efter klockan 16.00 eller på veckoslut, helgafton eller helgdag

Viktavgift för containerinnehåll

Viktavgift (kr/ton)

Utsorterade avfallsslag*

Utan moms

Med moms

614

768

Toaletter

Tömning av mobila toakurer, som till exempel bajamajor, ska alltid beställas hos oss på Kretslopp och vatten. Vi hyr dock inte ut toaletter, utan dessa får du beställa av privata företag. När du hyr toaletter så stäm av med uthyraren vem av er som beställer tömning.

Du måste se till att vägen till toaletterna är tillräckligt bred och klarar av tyngden av slamsugningsbilarna, så kallad BK2-klassning.

Enstaka tömning av mobila toaletter

För tömning av toaholkar tar vi ut en transportavgift per ställe. Du får även betala en sugningsavgift för varje enskild toaholk.

Tjänst

Transportavgift för enstaka tömning

Sugning och

behandling (kr/m3)

 

  inom tre arbetsdagar

på bestämd dag eller tid

akut samma dag**

 

 

 

Utan moms

Med moms

Utan moms

Med moms

Utan moms

Med moms

Utan moms

Med moms

Mobil toa-kur * - 0,8 m3

1 093

1 366

2 186

2 733

3 279

4 099

792

990

Mobil toavagn * - 1,2 m3

1 093

1 366

2 186

2 733

3 279

4 099

1 188

1 485

Mobila toaholkar – per ställe

1 093

1 366

2 186

2 733

3 279

4 099

200

250

Mobila toaholkar – per toa

-

-

-

-

-

-

200

250

*inkluderar slamsugning och vattenpåfyllning. 
**Akuta tömningar ska beställas senast kl. 15.00, därefter betalar du jourtillägg.

Tilläggstjänster för tömning av mobila toaletter

Kräver arbetet längre tid eller större arbetsinsats än normalt, eller om arbetet görs på andra tider än måndag–fredag kl. 6.30–16.00, får du betala tilläggsavgifter.

Tjänst

Enhet

Avgift (kr/enhet)

 

 

 

Utan moms

Med moms

Personal och bil

Timme

2 146

2 683

Extra personal

Timme

926

1 158

Övertid, vardag kl. 05.00–06.30 och 16.00–18.30

Personal och timme

840

1 050

Jourtillägg: akut tömning inom 12 timmar på övrig tid, till exempel helger

Uppdrag (per 2 timmar)

5 214

6 518

Jourtillägg för behandling av fett

Tömning

5 784

7 230

Helgtillägg kl. 06.30–16.00 på lördag, söndag, helgaftnar eller helgdagar, endast efter tidigare överenskommelse

Tillfälle

4 053

5 066

Dispenshandläggning fettavskiljare

Anläggning

7 688

9 610

Slangtillägg för slangar längre än 20 meter

5 meter

121

151

Vi måste ha dina kontaktuppgifter

Det är väldigt viktigt att vi får korrekta kontaktuppgifter, med mobilnummer, för varje enskilt ställe där vi hämtar ditt avfall. Det är också viktigt att vi får reda på vem eller vilka som får beställa hämtning av ditt avfall.
Meddela detta till vår kundservice när du gör din första beställning av kärl och tjänster.

Kontakta Kretslopp och vattens kundservice om du har frågor

Öppettider

Telefon och e-post

Telefon
031-368 27 00
Kontaktformulär

Ställ en fråga eller lämna en synpunkt.

Fyll i din e-postadress om du vill ha svar.
Ställ en fråga eller lämna en synpunkt. Beskriv ditt ärende så detaljerat som möjligt. Max 5000 tecken.
Göteborgs Stad behandlar dina personuppgifter i enlighet med bestämmelserna i dataskyddsförordningen, DSF. För mer information, se Så här behandlar kommunen dina personuppgifter.

Söker du en specifik tjänsteperson ringer du:

Telefon
031-365 00 00 (Göteborgs Stads kontaktcenter)

Besöksadress

Gamlestadsvägen 317
[{ "type":"Feature", "geometry":{ "type":"Point", "coordinates":[12.011742272127824,57.75619903235914] }, "properties":{ "title":"Förvaltningen Kretslopp och vattens kundservice", "content":"Gamlestadsvägen 317" } }]

Postadress

Box 123
424 23 Angered
${loading}