Till sidans huvudinnehåll

Vernissage och samtal: Chihiro Nodera & Mahmoud Alsaadi ”Exil”

Lördag 15 februari Kl. 12:00–16:00

ArrangörKulturhuset Bergsjön
KostnadGratis

Välkommen på vernissage mellan kl 12:00-16:00

Chihiro och Mahmoud samtalar om sin konst och om utställningen tillsammans med personal från kulturhuset. Kl 13:00-13:30

Exil är ett ord som kan referera till många olika upplevelser, men gemensamt för alla är att de handlar om en persons lidande till följd av isolering från sin gemenskap. Under krig och naturkatastrofer förstörs samhällen, och invånarna tvingas söka en ny plats för att finna skydd. De splittras och sprids till olika platser, lämnar sina minnen bakom sig, och varje individ lever i ensamhet, avskild från andra. Samma känsla av isolering kan upplevas av en fånge i fängelse eller en patient på ett mentalsjukhus.

En annan form av isolering uppstår när en person har idéer som strider mot samhällets normer och traditioner. Då lever man i exil inom sitt eget samhälle.

Att leva som människa innebär att alltid möta olika svårigheter och konflikter. Konst är en handling av människor som försöker förena motsatta tankar till en enhet. Konstens uppdrag är att föra samman motsägelsefulla element i harmoni, och genom att finna hopp där har människor övervunnit många svårigheter. Svårigheten i exil kan också leda till nya möten och utveckling.

Chihiro Nodera från Japan och Mahmoud Alsaadi från Syrien har genom den vänskap som föddes ur deras exil arrangerat denna utställning. Vi hoppas att ett frö av hopp kan spira från vår konst.

Chihiro Nodera visar måleri och Mahmoud Alsaadi skulptur.

Datum

Lördag 15 februari Kl. 12:00–16:00

Plats och kontaktuppgifter

Arrangör
Kulturhuset Bergsjön
Plats
Utställningshallen på Kulturhuset Bergsjön
Kontaktperson
Ida Lindberg
${loading}