Kortfilmsvisning med Cinema Queer, 3-9 år
Tisdag 3 oktober kl. 16:00–18:00

Välkommen på kortfilmsvisning för de yngsta med Cinema Queer! Ta med de yngsta barnen och kom på en mysig filmstund med normkritisk film! Följ med på äventyr bland lamm som inte kan säga bä, bultande hjärtan och zebror som inte riktigt hittar rätt varken mönster eller färg. Eller förresten vad är rätt och vad är fel? Filmerna handlar om frågor kring tillhörighet, vänskap, att våga vara sig själv och att acceptera varandras olikheter. Filmerna passar bäst för barn som är ca 3-9 år men alla barn är välkomna!
Cinema Queer är Sveriges största internationella hbtq-filmfestival och har funnits sedan 2012. Årets festival går av stapeln 2-8 oktober i Stockholm. Hos oss i Göteborg och på stadsbibliotekets barnavdelning visar vi kortfilmerna rullande vid tre tillfällen.
Måndag 2 okt 14:00-16:00
Tisdag 3 okt 16:00-18:00
Lördag 7 okt 11:00-12:00 & 14:00-15:00
Ingen föranmälan eller biljett behövs bara kom!
I samarbete med Cinema Queer.
Tillgänglighet: Har ditt barn eller du behov av särskilda anpassningar för att ert besök hos oss ska fungera? Hör då av dig till oss, i god tid innan ert besök, så skall vi göra vårt bästa för att hjälpa till: barn.stadsbiblioteket@kultur.goteborg.se
Plats och kontaktuppgifter
- Arrangör Stadsbiblioteket på Götaplatsen
- Plats Tellus
- Telefon 031-368 34 00
- E-post biblioteken@kultur.goteborg.se