Kalendarium för Göteborgs Stad

Hammarkullen konsthall: Ett liv i blyerts - Yavuz Muhammad Ali

Aktiviteten har redan inträffat

Datum för aktiviteten har passerats och aktiviteten gäller därför inte längre.

Bild: Yavuz Muhammad Ali.

Datum, tid och beskrivning

  • Börjar Torsdag 17 november 2022
  • Slutar Tisdag 28 februari 2023
  • Öppettider

    Följer spårvagnshållplatsens öppettider.

  • Kostnad Gratis

Utställningen visas 17/11–28/2.


”Mina teckningar uttrycker mitt liv och mina önskningar. Jag anser att allt har sitt värde och sin roll i samhällets byggande. Allt bär på en berättelse inte bara människan - kvinnor och män - utan allt som existerar har sitt värde, vare sig det är rörligt eller orörligt, om det är träd, djur eller stenar. Allt har betydelse och hör samman i en harmoni.”  

Yavuz Muhammad Ali är konstnär och musiker född 1955 i Kirkuk, Irak. Han bor nu i Hammarkullen, Göteborg. Han har arbetat länge som musiker men började så småningom teckna med blyerts. Hans teckningar har en speciell karaktär och uttryck som återspeglar både personliga funderingar som olika politiska och sociala förändringar i samhället. 

Plats: Hammarkullen konsthall.
Du hittar den i Hammarkullens underjordiska spårvagnshållplats.
(I glasmontrar och på väggarna längs rulltrapporna.)

Plats och kontaktuppgifter

[{ "type":"Feature", "geometry":{ "type":"Point", "coordinates":[12.050885913351987,57.79589188284789] }, "properties":{ "title": "Hammarkullen konsthall: Ett liv i blyerts - Yavuz Muhammad Ali", "content": "Aktiviteter för Kulturhuset Blå Stället" } }]

Tipsa en vän

Dela aktiviteten

Kategorier, målgrupp och nyckelord

  • Kategorier Konst/Utställning
  • Nyckelord blyerts hammarkullen konsthall angered hammarkullen konst

Hittar du inte vad du letar efter?

Visa alla aktiviteter i Göteborgs Stads kalendarium

${loading}