Musikcafé: Morango med Karolina Vucidolac

Datum, tid och beskrivning
Inställd- Datum
- Onsdag 2 december 2020
- Tid
- 19:00–20:15
- Kostnad
- Gratis
Morango förenas i kärleken, rytmen och glädjen till den brasilianska musiken och tillsammans skapar de magi. Med sitt energifyllda spel tar dessa färgstarka musiker med oss till ett intuitivt rytmlandskap med fängslande harmonier.
Den genuina Göteborgsgruppen har specialiserat sig på egna tolkningar av den brasilianska musiken samt egen musik. De tillhör Skandinaviens elit i denna genre och Karolina Vucidolac sägs vara en av de sångerskor som bäst representerar den brasilianska musiken i Sverige. Hon har i över 10 års tid haft ett nära samarbete med Joao Boscos kompgrupp Nosso Trio som hon flitigt turnerat och spelat in skivor med.
Finn Björnulfson behärskar alla de brasilianska slagverken och är Sveriges sambista nr 1. Finn spelar med Håkan Hellström, Miriam Aida och har tidigare även spelat med José Gonzalez och Timbuktu.
Gitarristen Tobias Grim rör sig fritt mellan olika genrer och sticker ut med sitt personliga sound. Han hörs ofta inom jazz och världsmusik där han spelar med Kakafoni, Edo Bumba, Lamine Cissokho, Sam Vesterberg och Derupeto.
Stora Scenen. Fri entré. Begränsat antal platser.
Plats och kontaktuppgifter
- Arrangör
- Kulturhuset Blå Stället
- Plats
- Angereds Torg 13
- Tillgänglighetsinformation: Tillgänglighetsinformation
- Telefon
- 031-365 17 00
- Kontaktperson
- Patricia Martinez
- Kategorier
- Musik