Till sidans huvudinnehåll

Utställning: Banats – Nabila Abdul Fattah

Söndag 8 mars - Söndag 31 maj

ArrangörKulturhuset Blå Stället
KostnadGratis

Ortenbrudar, guzzar, banats.

Banats är berättelsen om att växa upp med ansvar som aldrig pausas.
Om att förväntas vara stark, lojal och duktig, ofta på bekostnad av sig själv.
Om att navigera mellan krav och förväntningar från omvärlden samtidigt som man blir osynliggjord.

I utställningen Banats tar tjejerna också plats med stolthet.
De tar steget ut från skuggorna och talar på egna villkor.
De vägrar reduceras till roller, stereotyper eller tystnad och det är dags för omvärlden att erkänna dom för den styrka de besitter.
Det här är en konstutställning om motstånd, systerskap och kraft.
Om att synas, höras och äga sin egen berättelse.
-----
Nabila Abdul Fattah är konstnär och författare. Hon arbetar multidisciplinärt med frågor som ofta rör demokrati och förorten. Hon har medverkat i utställningar som ”Bland våra hjältar finns inga vita män” på Mångkulturellt centrum, Ortens konstfestival i Göteborg, utställningen Havet vid Konstfack och Liljevalchs vårsalong 2024.

Tillsammans med Mohammed Ryback drev hon ett konstnärligt projekt i Gislaved som hette ”Trasten vårt kvarter”. Hennes senaste utställning Grabbar som hade sin premiär på Konsthallen Blå Stället 2024 har sedan dess visats på ett flertal konsthallar runt om i Sverige. Utställningen Banats är en uppföljare till denna utställning och är del två i en serie av tre utställningar med fokus på Orten.

Nabila är även utbildad socialpedagog och arbetat som fritidsledare i Hammarkullen i Göteborg och Alby i Botkyrka.

Konstnärsassistent: Gabrijela Huseinovic

Vernissage: 8 mars kl 13.
Plats: Konsthallen Blå Stället.

Öppet under Blå Ställets ordinarie öppettider.

Datum

Söndag 8 mars - Söndag 31 maj

Öppettider

Öppet under Blå Ställets ordinarie öppettider.

Plats och kontaktuppgifter

Arrangör
Kulturhuset Blå Stället
Plats
Angereds Torg 13
Kontaktperson
Emma Corkhill
Tillgänglighetsinformation
${loading}