Svenska som andraspråk (SVA)
Under våren 2025 höll mottagningsfunktionen i tre webbinarier som handlar om svenska som andraspråk. Material till alla webbinarier med tillhörande presentationer finns tillgängliga på den här sidan.
23 januari — Behovsbedöma elevs behov av svenska eller svenska som andraspråk
Det första webbinariet sändes den 23 januari och handlade om hur lärare kan behovsbedöma om en elev är i behov av svenska eller svenska som andraspråk. Du kan ta del av material från webbinariet i filmen nedan.
Svenska som andraspråk eller svenska?
13 mars — undervisa i svensk i ämnena NO och SO för elever med svenska som andraspråk
Det andra webbinariet handlar om hur man kan undervisa svenska som andraspråkselever i NO och SO, det sändes den 13 mars. Du kan ta del av material från webbinariet i filmen nedan.
Att undervisa SVA-elever i NO och SO
8 maj — Sätta betyg i svenska som andraspråk
Det sista webbinariet handlar om hur man sätter betyg i svenska som andraspråk och sändes den 8 maj. Du kan ta del av material från webbinariet nedan.
Du som är lärare i Göteborg Stads grundskoleförvaltning och har åtkomst till teamsytan hittar en sammanfattning av webbinariet:
Betygsättning i svenska som andraspråk den 8 maj