Introduktionsperiod
Alla nyexaminerade lärare har rätt till en introduktionsperiod och att få stöd under sitt första år i yrket. Inom grundskoleförvaltningen får alla nyexaminerade lärare en mentor. Mentorns uppgift är att stötta och hjälpa nyexaminerade lärare på väg in i yrket.
Om introduktionsperioden
Introduktionen för nyexaminerade lärare består av flera delar:
- En introduktionsplan som den nyexaminerade lärarens rektor tar fram tillsammans med den nyexaminerade läraren.
- En gemensam uppstartsträff för mentorer och nyexaminerade lärare i grundskoleförvaltningen.
- En mentor som har samma ämnes- och/eller stadiebehörighet som läraren själv. Mentorn kan arbeta på samma skola som den nyexaminerade läraren eller på en annan skola i Göteborgs grundskoleförvaltning.
- Cirka 10 mentorsamtal under introduktionsperioden. Till dessa finns ett reflektionsmaterial för nyexaminerad lärare och mentor att samtala kring.
- Två aktiviteter särskilt riktade till nyexaminerade lärare.
- Två aktiviteter särskilt riktade till mentorer om coachande förhållningssätt och samtal.
- Gemensam litteratur för nyexaminerad lärare och mentor.
Läraren Hedvig berättar om hur det var att delta i introduktionen som nyexaminerad lärare
– När jag tog examen hade jag mycket teori med mig, men hade inte haft fullt ansvar för en grupp elever. Det var därför viktigt för mig att få en mentor. Som ny lärare måste man ständigt fundera över vad man behöver utveckla i sin undervisning, säger läraren Hedvig i intervjun på Lärtorget.
Läs hela intervjun:
"Samtalen med mentorn hjälper mig att se det jag gör bra"
Kontakt
Hör av dig till oss på enheten för kompetenshöjning och arbetsmarknad om du har frågor.