Program 2020 - Livesändning

Här är programmet för livesändningen lördag 19 september. Varje dag därefter lyfter vi också fram filmmaterial från de olika scenerna som inte får plats i livesändningen.

PROGRAM - LIVESÄNDNING LÖRDAG 19/9

Kl. 14.00 Bokmässan invigs

Yoalnda Ramirez Bohm, José Romero, Yarko Rhea Salazar

Konferencier Yolanda Ramirez Bohm hälsar välkommen.
Invigningstal av José Romero och Yarko Rhea Salazar,
initiativtagare till Angereds bokmässa.

Kl. 14.1514.30 Amat Levin

Amat Levin.

Yolanda Ramirez Bohm samtalar med Amat Levin
om hans bok "Slumpens barn".
(Foto: Senay Berhe.)

Kl. 14.30–14.45 Mariama Jobe

Mariama Jobe. (Privat foto)

Mariama Jobe berättar om sina favoritdikter
från senaste boken "En svart flickas handbok".

(Foto: Privat.)
Veronica Odetunde läser sin dikt
från "En svart flickas handbok".

Kl. 14.45–15.10 Betlehem Isaak

Betlehem Isaak

Samtal mellan Betlehem Isaak och NinnaTersman
om Betlehem Isaaks bok ”Mitt liv utan dig”.

Arrangör: Angereds Teater.
(Foto: Casia Bromberg.)

Kl. 15.10–15.20 Faiaz Dowlatzai

Faiaz Dowlatzai

Samtal mellan Faiaz Dowlatzai och Katarina Carlsson
om hans bok "Under den brännande solen".

Arrangörer: Semafor Förlag och Världsbiblioteket.

Kl. 15.20–15.35 Kortare läsningar

Soleyman Ghasemiani
Mikael Hjertquist
Meri Alarcón
Domino Kai

Kl. 15.35–15.55 Sara Garib

Sara Garib

Sara Garib samtalar med poeten Veronica Odetunde
om sin bok ”Bakom höghus”.

Kl. 15.55–16.00 Föreningen Hoppet

Föreningen Hoppet

Föreningen Hoppet lagar mat och läser poesi.

Kl. 16–16.15 Avslutning med Yolanda Ramirez Bohm

Konferencier Yolanda Ramirez Bohm avrundar livesändningen från Angereds bokmässa 2020.

Horisontell linje

PROGRAM - RESTEN AV VECKAN FRÅN DE OLIKA SCENERNA

  • Söndag 20/9 kl. 11 — Barnens Scen
    Utdelning av 50 st bokpåsar utanför Angereds bibliotek.

  • Måndag 21/9 kl. 12 — Studion

  • Tisdag 22/9 kl. 12 — Unga Scenen

  • Onsdag 23/9 kl. 12 — Angereds Teater

  • Torsdag 24/9 kl. 12 — Konsthallen

  • Fredag 25/9 kl. 12 — Stora Scenen