Kalendarium

Här hittar du alla program på Blå Stället. I menyn hittar du dem även indelade i kategorier. Välkommen.

Utställning: Pom! Pom! - Azadeh E Zaghi

BIld: Teckning av Azadeh E Zaghi från ett fotografi av luftvärnsbeskjutning på natten under andra världskriget.

Datum, tid och beskrivning

Börjar
Fredag 3 mars
Slutar
Söndag 21 maj
Öppettider

Ordinarie öppettider för Konsthallen Blå Stället
Måndag, tisdag, torsdag kl. 12–17
Onsdagar kl. 15–19
Fredag–söndag kl. 12-16
Se eventuella undantag från ordinarie tider.

Kostnad
Gratis

– Har inte alla överlevare ett värde och en berättelse värd att höra som vi kan lära oss något av?
Det är en av frågorna som konstnären Azadeh E Zaghi ställer i sin utställning.

Bakgrund

Azadeh E Zaghi växte upp i 80-talets Iran, två år efter den islamiska revolutionen, ett år efter starten av kriget mellan Iran och Irak. Under de första sju åren av hennes liv växer hon upp med ljudet av bombningar.
Långt senare, februari 2022, invaderar Ryssland Ukraina och Azadeh börjar repetitivt göra pom-poms i ylle för att stilla minnena. Senare under året kommer nyheterna om de kvinnoledda protesterna i Iran efter Zhina Aminis
död. Bilderna är kvävande.

Hon börjar få mardrömmar om kriget, minnen från sin barndom. När traumat bubblar upp till ytan är det processen att göra pom-poms som håller henne jordad. När hon lindar garnet runt sin hand får tankarna ro. Samtidigt känns
det som att varje boll representerar en av alla de otaliga namnlösa offren i krigen.
Ett år senare har hon gjort över 700.

Under tiden väcks frågor kring vad det innebär att vara en överlevare och att bära på trauman. Traumatiserade personer kallas ibland "trasiga". Det har även sagts att de som lider av trauman, i synnerhet flyktingar som flyr från
krigsområden, inte kan bidra till samhället och inte är önskvärda.

Men utställningen vill utmana detta genom att fråga: vad är ett samhälle? Har inte samhället ett ansvar gentemot alla människor? Har inte alla överlevare ett värde och en berättelse värd att höra som vi kan lära oss något av?


Azadeh E. Zaghi är en Göteborgsbaserad konstnär, född i Teheran, Iran, 1981. Hon har varit aktiv på den svenska konstscenen sedan 2008 med ett flertal utställningar, konstnärliga och pedagogiska projekt med fokus på frågor om representation, demokrati, tillgänglighet, inkludering och pedagogik.


Vernissage: Fredag 3 mars kl. 15–18

Utställningen visas 3 mars–21 maj.
Plats: Konsthallen Blå Stället.


Öppning av utställningen sker i samband med premiären av föreställningen Vi som ärvde på Angereds Teater. En föreställning som bygger på berättelser från de som tvingades lämna Iran efter revolutionen 1979.
Premiär kl. 13 på Angereds Teater.

Unga från Lövgärdesskolan har varit delaktiga i arbetet med både föreställningen och utställningen.

-----------------------------

✊ Det finns många sätt att förändra världen
Kom in och dela ditt

💙 Kulturhuset Blå Stället
Mitt i Angered centrum

-----------------------------

Plats och kontaktuppgifter

Arrangör
Kulturhuset Blå Stället
Plats
Angereds Torg 13
Tillgänglighetsinformation: Tillgänglighetsinformation
[{ "type":"Feature", "geometry":{ "type":"Point", "coordinates":[12.050885913351987,57.79589188284789] }, "properties":{ "title": "Utställning: Pom! Pom! - Azadeh E Zaghi", "content": "Arrangör: Kulturhuset Blå Stället" } }]
Kategorier
Konst/Utställning
Nyckelord
flykting
förorten
pompom
angered
berättelser
överlevare
göteborg
konst
trauman
iran