Gamlestadens Keramik

Konstnärspresentationer: Gamlestadens Keramik

Publicerad 11 oktober 2024

Mer keramik till folket! På Gamlestadens Keramik kommer tre keramiker ställa ut sina verk. Verken är i olika former och färger, och skapade genom olika metoder.

Nedan följer en kort presentation av varje konstnär. Läs mer om dem här.



Anne-Lie Mellin

Jag har hållit på med keramik sedan 1994. Under en period skapade jag ingenting men tog tillbaka det igen för ett par år sedan. Mina alster är allt från drejat till att bygga upp saker i olika tekniker. Jag har även sysslat med raku, en japansk bränningsprocess.



Erika Litavzky

Jag kommer från Ungern och flyttade till Göteborg 2006. I hela mitt liv har jag varit intresserad av former och färg och just därför tycker jag om att måla och göra figurer av exempelvis lera och papier maché. De flesta av mina figurer är människor i fantasiformer.



Pepita Logenius

Jag är en allkonstnär som är uppväxt i en konstnärsfamilj. Jag gör brukskonst i keramik och vill gärna experimentera med glasyrer och olika leror. Rakubränning är också väldigt kul. Jag målar även tavlor och skapar smycken i silver