
Galleri Banéret
Konstnärspresentationer: Galleri Banéret
Publicerad 31 oktober 2024
Galleri Banéret hittar du i hjärtat av Gamlestaden och är gamla i gemet när det kommer till konstrundan. Kliv på och låt dig dras med i deras kreativa värld bland fotografiutrustning, stafflier och hundar!
Nedan följer en kort presentation av varje konstnär. Läs mer om dem här.
Anthony Harvey
Den kreativa lusten gör sig ständigt påmind och jag älskar att försöka spåna fram nya idéer och kompositioner för målningar. Mitt dagdrömmande leder ofta in mig på surrealism och min lust att skapa analogt resulterar nästan alltid i olja på duk. Jag finner inspiration av att fota världen omkring mig – vare sig det handlar om vardagliga saker, människor i min närhet eller byggnader som sticker ut med intressant arkitektur.
Roger Eskilsson
Jag är fotograf sedan 1988 och arbetar framför allt inom fordonsindustrin och reklamvärlden. På senare år så har jag hittat tillbaka till varför jag började fotografera. Bilderna till den här utställningen är från diverse arbeten i en storstudio för Volvo. Mellan tagningarna har jag gått runt med en liten kompaktkamera och lekt med ljus och vinklar på fordonen och försökt ge dem en personlig touch.