
Boosterdagen: Självreglering och känsloreglering
Barn har redan från födseln grunderna till känslor och självreglering som är en hjälp till hur vi bör agera och samspela med andra. I vårt arbete möter vi barn som har olika förutsättningar att utveckla dessa förmågor och behöver vägledning av vuxna.
Välkommen på en boosterdag om självreglering och känsloreglering!
Datum och tid: 21 maj klockan 8.45–15.30
Plats: Radisson Blu Scandinavia. Södra Hamngatan 59, Göteborg
Målgrupp
Medarbetare i Göteborgs Stad och personer från civilsamhället som träffar barn och unga
Program
• Vad är självreglering? Två psykoterapeuter samtalar om begreppet.
Föreläsare: Annika Coster och Lena Lundqvist, leg psykoterapeuter och handledare vid
Göteborgs Psykoterapi Institut. Tillsammans driver de podden Psykoterapeuter pratar på där de för en dialog om människans inre och yttre liv.
• Trauma och självreglering – Vad är egentligen trauma och hur påverkar trauma vår
förmåga att självreglera? Föreläsare: Rikard Marteleur, leg psykoterapeut på Ungas psykiska hälsa, Alingsås och Aurora psykoterapi i Väst
• Blandade känslor – vägledning om barns och ungas psykiska hälsa. Konkreta tips för att stärka skyddsfaktorer. Presentation av boken 99 livsknep och appen Safe Place. Föreläsare: Åsa Nordström, leg. psykolog på Centrum för stöd och behandling och verksam på Rädda barnen.
• Arga apor – ett pedagogiskt verktyg som hjälper barn och ungdomar att utveckla känslo-
reglering och självförståelse. Föreläsare: Alexander Burvik, metodhandledare på Resursenheten Unga i Angered. Diplomerad och internationellt certifierad inom lösningsfokuserad
korttidsterapi.
Mellan föreläsningarna kommer du att få tid att reflektera tillsammans med andra yrkesverksamma.
Anmäl dig i Utbildningsportalen senast 9 maj
Anmälan för medarbetare från civilsamhället
Mera information
För mer information om dagen kontakta:
Utvecklingsledare Signe Normark