
Foto: Wigglerpadrao, Pixabay
Integrationscentrum
En bra start i Sverige - med lärande, möten och delaktighet
Integrationscentrum är till för dig som är nyanländ; hos oss kan du: läsa samhällsorientering eller någon av de fördjupningskurser vi erbjuder, få individuell hjälp på vårt flerspråkiga informationskontor, gå på tematräffar och andra aktiviteter. Välkommen, vi önskar dig en bra start i Sverige!
Aktuellt
Nyckelprojektet besöker Welcome house
Det finns mycket som kan förvirra för den som är nyanländ. Många olika myndigheter, regelverk, språk och fönsterkuvert. I den här texten belyser vi två insatser i Stockholm och Uppsala som vill förenkla för målgruppen.
Spridningskonferens för Nyckelprojektet
Den 24 november hålls spridningskonferensen för Nyckelprojektet. Sista anmälningsdag är den 14 november.
- Konferensen kommer ge insyn i olika gruppers utmaningar för att komma i arbete och flera olika användbara metoder för att påskynda det, säger projektledare Paul Wallner.
”Vi sätter individen i centrum”
Metoden Tjänstedesign har fungerat mycket bra för att uppnå målen i Nyckelprojektet. Det säger
samhällsvägledaren Debesai Berhane.
- Vi sätter målgruppen i centrum och utgår från individens situation, säger han.