Öppettider & kontakt

Här hittar du information om våra ordinarie och avvikande öppettider samt kontaktinformation till våra verksamheter.


Ordinarie öppettider

Receptionens biljettkassa

Måndag–torsdag          10–20
Fredag                           10–18
Lördag–söndag            10–16


Bibliotek

Måndag–torsdag           10–19
Fredag                            10–18
Lördag–söndag             10–16

Utställningshall

Måndag–torsdag            10–20
Fredag                             10–18
Lördag–söndag               10–16

Kafé Kultan

Måndag                            10–19
Tisdag–torsdag                 9–19
Fredag                                9–17
Lördag–söndag                10–16

Kontaktinformation och biljetter

Reception och biljettkassa

Tfn: 031-366 27 25
Biljetter köps även via ticketmaster.se

Information

Tfn: 031-366 27 20
receptionen.kulturhuset@kultur.goteborg.se

Ewa Bark
Liselott Johansson
Yvonne Dahlberg

Kontakt programverksamhet

Teater, dans, barnkultur

Anne Svanholm, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 31
anne.svanholm@kultur.goteborg.se

Figur- och dockteater, animation

Torbjörn Alström, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 28
torbjorn.alstrom@kultur.goteborg.se

Utställningar

Britta Andersson, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 29
britta.andersson@kultur.goteborg.se

Per Nyman, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 26
per.nyman@kultur.goteborg.se

Bild och form, skapande verksamhet

Lisa Davis, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 30
lisa.davis@kultur.goteborg.se

Musik, ungdomskultur

Tomas Modig, kulturproducent
Tfn: 031-366 27 27
tomas.modig@kultur.goteborg.se

Enhetschef bibliotek arrangemang reception

Susanna Månsby
Tel: 0736-660402
susanna.mansby@kultur.goteborg.se

Kommunikation och marknadsföring

Biljana Antonijevic
tfn: 031-366 27 77
biljana.antonijevic@kultur.goteborg.se

Enhetschef Drift och Kafé

Annika Perfjell 
Tfn: 031-366 27 40
annika.perfjell@kultur.goteborg.se

Administration

Helen Strömblad
Tfn: 031-366 27 41
helen.stromblad@kultur.goteborg.se

Bad & sport

Kontakta Bad & sport

Bibliotek

Kontakta Frölunda bibliotek

Kulturskolan

Kulturskolan Askim-Frölunda-Högsbo och Västra Göteborg

Hälsoteket i Väster

Tfn: 031-366 28 64
Fax: 031-366 27 22

E-post: halsoteket.vaster@socialsydvast.goteborg.se

Webbplats: goteborg.se/halsoteketvaster

Besöksadress

Huvudentré: Frölunda Torg 5A

B-entré: Valthornsgatan 13

Sportentré: Frölunda Torg 5B

Postadress

Box 63, 421 21 Västra Frölunda.