Foto: Therese Bergquist
Entrén Burgårdens gymnasium.

Uppropstider

Välkomna alla ettor. Här hittar du ditt programs uppropstider.

Uppropstider årskurs ett

Plats: Huvudentrén i A-huset Skånegatan 20.
Datum: Måndag den 19 augusti
Tid: Se ditt programs uppropstider i listan nedan.


Kl. 10.00

Hotell- och turismprogrammet
Programinriktat val mot Hotell och turismprogrammet (IMV)

Kl. 10.30

Barn och fritidsprogrammet Programinriktat val mot Barn och fritidsprogrammet (IMV)
Naturbruksprogrammet, Djur
Yrkesintroduktion Naturbruksprogrammet, Djur (IMY)
Hantverksprogrammet Fashion Design / Textil Design
Hantverksprogrammet Frisör
Hantverksprogrammet Hår- och Makeupstylist
Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Fashion Design (IMV)
Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Frisör (IMV)
Programinriktat val mot Hantverksprogrammet Hår- och Makeupstylist (IMV)

Kl. 11.00

Samhällsprogrammet Lärcentrum
Naturvetenskapsprogrammet Lärcentrum
Programinriktat val mot Samhällsprogrammet Lärcentrum (IMV)
Programinriktat val mot Naturvetenskapsprogrammet Lärcentrum (IMV)

Kl. 11.00

Plats: Våning 3 - B-huset - den äldre byggnaden med gaveln mittemot Mcdonalds Valhallagatan.

Samhällsprogrammet AST- enheten
Naturvetenskapsprogrammet AST- enheten
Programinriktat val mot Samhällsprogrammet AST- enheten (IMV)
Programinriktat val mot Naturvetenskapsprogrammet AST- enheten (IMV)

Kl. 13.00

Individuellt alternativ (IMA)
Yrkesintroduktion mot Barn och fritidsprogrammet + åk 2 (IMY)
Yrkesintroduktion mot Hotell och turismprogrammet + åk 2 (IMY)
Yrkesintroduktion mot Hantverksprogrammet + åk2 (IMY)
Lärling Barn och fritidsprogrammet - Pedagogiskt arbete
Lärling Barn och fritidsprogrammet - Socialt arbetet
Lärling Barn och fritidsprogrammet - Fritid och Hälsa
Lärling Hantverksprogrammet - Fashion Design / Textil Design
Lärling Hantverksprogrammet - Frisör
Lärling Hantverksprogrammet - Hår- och Makeupstylist
Lärling Hotell och turismprogrammet - Hotell och konferens
Lärling Naturprogrammet, Djur

Uppropstider årskurs två och tre

Välkommen tillbaka alla tvåor och treor

Datum: Se dagen för ditt programs uppropstider i listan nedan
Tid: Se ditt programs uppropstider i listan nedan.
Plats: Se ditt klassrum i listan nedan.

Yrkesintroduktion - Måndag 19/8
Yrkesintroduktion mot Barn och fritidsprogrammet (IMY) kl. 13.00 Huvudentrén
Yrkesintroduktion mot Hotell och turismprogrammet (IMY) kl. 13.00 Huvudentrén
Yrkesintroduktion mot Hantverksprogrammet (IMY) kl. 13.00 Huvudentrén

Individuellt alternativ (IMA) - Tisdag 20/8
Plats:
C-huset/ Bernadotte gymnasiet

Hotell- och turismprogrammet - Onsdag 21/8
HT18 kl 9.30 - A333
HT17 kl. 9.30 - A332

Barn och fritidsprogrammet - Torsdag: 22/8
BF18A kl. 10.00 - B416
BF18B kl. 10.00 - B412
BF18C kl. 10.00 - B408
BF17A kl. 10.00 - B501
BF17B kl. 10.00 - B012
BF17C kl. 10.00 - B503

Hantverksprogrammet: Frisör - Torsdag: 22/8
HV18FRA kl. 10.00 - Aida
HV18FRB kl. 10.00 - Elvira
HV17FRA kl. 10.00 - A220
HV17FRB kl. 10.00 - Bess

Hantverksprogrammet: Hår-och Makeupstylist - Torsdag: 22/8
HV18STD kl. 10.00 - Othello
HV18STE kl. 10.00 - Othello

HV17STD kl. 10.00 - Figaro 3
HV17STE kl. 10.00 - Figaro 3

Hantverksprogrammet: Textil Design/ Fashion Design - Torsdag: 22/8
HV18TEX kl. 10.00 - A324 Ateljé 2
HV17TEX kl. 10.00 - A325 Ateljé 3

Estetiska programmet, Musik - Torsdag 22/8
ES17 kl. 13.00 - Brewhouse

Naturbruksprogrammet, Djur - Torsdag 22/8
NB18 kl. 10.00 - Annexet, Landeriet
NB17 kl. 10.00 - Magasinet, Landeriet
IMY18NB kl. XX.00 -

Lärcentrum - Torsdag 22/8
NA18LC kl. 10.00 - våning 5, A-huset.
SA18LC kl. 10.00 - våning 5, A-huset.
NA17LC kl. 13.00 - våning 5, A-huset.
SA17LC kl. 13.00 - våning 5, A-huset.

Lärling - Torsdag 22/8
LÄR18 torsdag 22/8 APL
BF17L torsdag 22/8 APL

AST-Enheten - Torsdag: 22/8

SA18 kl 10.00 i våning 3 i B-huset
NA18 kl 10.00 i våning 3 i B-huset
SA17 kl 10.00 i våning 3 i B-huset
NA17 kl 10.00 i i våning 3 i B-huset