Foto: Marit Lissdaniels / Bildtext kurator i samtal med elever.

Elevhälsan

På elevhälsan arbetar skolsköterskor, kuratorer, specialpedagoger, och en socialpedagog. Elevhälsan är till för er elever! Du kontaktar oss via sms, pim eller E-post. Självklart har vi tystnadsplikt.

Vår huvudsakliga uppgift är hälsofrämjande och förebyggande hälso- och sjukvård.Vi samarbetar bl.a. med vårdcentraler, ungdomsmottagningar, Mini-Maria och BUP. Kom och besöka oss när du har behöver prata så hjälper vi dig.

Skolsköterskor

Maria Gerum
Skolsköterska
Mobil: 0767-64 21 74
E-post: maria.gerum@educ.goteborg.se
Arbetstider: Måndag -torsdag

Erika Hagström Santos da Silva
Skolsköterska:

  • Hantverksprogrammet
  • Estetiska programmet, Musik
  • Individuellt alternativ

Mobil: 070 778 10 61
E-post: erika.santos.da.silva@educ.goteborg.se

Katarina Rydsund
Skolsköterska:

  • Individuellt alternativ
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • AST-enheten

Telefon: 031-367 02 12
Mobil: 0760 52 76 51
E-post: katarina.rydsund@educ.goteborg.se
Arbetstider: Måndag, tisdag, torsdag och fredag

Kuratorer

Vi finns till hands för dig, när du har bekymmer med studiesituationen, kamrater, föräldrar, relationer eller något annat, som du vill prata om. Vi har möjlighet att hjälpa dig att komma i kontakt med verksamheter socialtjänsten, ungdomsmottagning, samtalsterapi eller drogbehandling. Kontakta elevhälsan för mer information.

Hos oss kan du hämta ansökningsblanketter till extra tillägg och inackorderingstillägg m.m. Du kan även söka pengar ur vissa fonder och ansöka om stipendier hos oss.

Elisabeth Johansson Karlsson
Kurator:

  • Barn- och fritidsprogrammet
  • Naturprogrammet, Djur
  • Yrkesintroduktion, Naturbruksprogrammet, Djur
  • Lärlingsutbildning

Telefon: 031-367 03 36
Mobil: 0702-29 76 66
E-post: elisabeth.j.karlsson@educ.goteborg.se
Besök: ​Elevhälsan, B-huset

Sandra Johannesson
Kurator:

  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • AST- enheten
  • Individuellt alternativ

Mobil: 076-141 26 03
E-post: sandra.johannesson@educ.goteborg.se
Arbetstider: Måndag-fredag 8.00-16.30
Besök: B-hus plan 2

Paulina Andersson
Kurator:

  • Hantverksprogrammen
  • Hotell och turismprogrammet
  • Estetiska programmet, Musik
  • Introduktionsprogram– Yrkesintroduktion
  • Mobil: 072-501 30 82
    E-post: paulina.andersson@educ.goteborg.se
    Besök: Elevhälsan, B-huset

    Specialpedagoger

    Ann-Cathrin Karlsson
    Specialpedagog

    • Introduktionsprogram– Yrkesintroduktion
    • Hotell- och turismprogrammet
    • Lärling

    Mobil: 0720 22 52 55
    E-post: ann-cathrin.karlsson@educ.goteborg.se
    Besök: A-huset, rum: A-314

    Maria Persson
    Specialpedagog: Barn och fritidsprogrammet
    Mobil: 0728 - 56 54 53
    E-post: maria.a.persson@educ.goteborg.se
    Arbetsrum: B-huset, rum B409

    Vuokko Andersson
    ​Specialpedagog:

    • Samhällsvetenskapsprogrammet
    • Naturvetenskapsprogrammet
    • Programinriktat val - Samhällsvetenskapsprogrammet
    • Individuellt alternativ - Teoretiska program

    Mobil: 0761-41 24 98
    E-post: ​vuokko.andersson@educ.goteborg.se
    Arbetsrum: A-huset, våning 5

    Ann-Sofie Nyström
    ​Specialpedagog: AST-enheten
    Mobil: 070-798 48 70
    E-post: ann-sofie.nystrom@educ.goteborg.se

    Katarina Linglander
    ​Specialpedagog:

    • Hantverksprogrammet
    • Naturbruksprogrammet, Djur
    • Yrkesintroduktion ​- Naturbruksprogrammet, Djur

    Mobil: 0728 - 56 77 23
    E-post: katarina.linglander@educ.goteborg.se
    Arbetsrum: Landeriet huvudbyggnaden och A-huset, rum A319F/A318F

    Barbro Nicander
    Specialpedagog: Hantverksprogrammen
    Mobil: 0722-10 48 01
    E-post: barbro.nicander@educ.goteborg.se
    Arbetsrum: A-huset, rum A318F/A319

    Skolläkare

    Charlotte Montalvo
    Kontaktas via rektor eller elevhälsans personal.

    Skolpsykolog

    Emine Tas Sigirci
    E-post: emine.sigirci@educ.goteborg.se
    Telefon: 073-9839797