Bräckegymnasiets lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till alla lärare på Bräckegymnasiet.

A

Lars Adiels, (LAA)
Lärare i mur-och putsverk
Tel. 070-217 31 26
lars.adiels@educ.goteborg.se

Cornelia Andersson (COA)
Lärare i svenska/sva, engelska
Tel. 079-062 25 06 
cornelia.andersson@educ.goteborg.se

Jan-Erik Andersson (JAS)
Lärare i snickeri
Tel. 072-222 82 85
jan-erik.andersson@educ.goteborg.se

Frida Andreasen
Lärare i engelska
Tel: 076-723 13 83
frida.andreasen@educ.goteborg.se

Elias Appelqvist
Lärare i biologi och matematik
Tel: 070-018 54  03
elias.appelqvist@educ.goteborg.se

Mattias Axelsson
Lärare i historia, religion, samhällskunskap
Tel. 072-238 77 72
mattias.axelsson@educ.goteborg.se


B

Ashraf Bahnam 
Lärare i idrott och historia. Ansvarig för praktik.
Tel: 079-062 53 57
ashraf.bahnam@educ.goteborg.se

Inger Bergström
Lärare i svenska, svenska som andraspråk och engelska
Tel: 070-536 43 33

inger.eva.bergstrom@educ.goteborg.se

Linus Bergström (LIB)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 079-067 01 95

linus.bergstrom@educ.goteborg.se

Nils Björkman
Lärare i historia och samhällskunskap
Tel: 072-255 89 96
nils.bjorkman@educ.goteborg.se

Hanna Blohm
Lärare i bild, engelska och svenska
Tel: 072-856 54 48
hanna.blohm@educ.goteborg.se

Bengt Bohm, (BB)
Lärare i golvläggning
lärlingsutbildning
Tel. 070-627 79 84
bengt.bohm@educ.goteborg.se

Peter Boström, (PBO)
Lärare i anläggning
Tel. 076-788 37 09
peter.bostrom@educ.goteborg.se


C

D

Ingemar Davidsson, (IND)
Lärare i byggnadsträ, kemi
Tel. 070-785 00 25
ingemar.davidsson@educ.goteborg.se


E

Håkan Ekelund (HÅE)
Lärare i anläggning
Tel. 072-547 81 70
hakan.ekelund@educ.goteborg.se

Kent Eklund, (KEE)
Lärare i idrott och hälsa
Tel. 070-785 03 73
kent.eklund@educ.goteborg.se

Shaza Elba
Lärare i matematik och biologi
Tel: 072-255 87 31
shaza.elba@educ.goteborg.se

Bo Erlandsson
Lärare i engelska, matematik och svenska
Tel: 070-250 10 68
bo.erlandsson@educ.goteborg.se

Julia Eskilsson
Lärare i svenska och matematik
Tel: 079-066 02 46
julia.eskilsson@educ.goteborg.se


F

Pernilla Ferm
Lärare i engelska, svenska och svenska som andraspråk
Tel: 072-856 54 46
Pernilla.ferm@educ.goteborg.se


G

Björn Gudmundson, (BJG)
Lärare i anläggning, historia, samhällskunskap
Utbildningsledare anläggning
Tel. 070-301 89 76
bjorn.gudmundson@educ.goteborg.se


H

Cecilia Hackzell
Specialpedagog
Tel: 073-666 09 81
cecilia.hackzell@educ.goteborg.se

Frida Haglund
Lärare i svenska som andraspråk och matematik
Tel: 072-146 30 11 
frida.haglund@educ.goteborg.se

Ann-Sofie Halldin
Lärare i barn- och fritidsämnen
Tel: 076-147 65 21
ann.sofie.halldin@educ.goteborg.se

Johan Hasselblom (JHA)
Lärare i byggnadsträ, CAD
Tel. 070-536 40 62
johan.hasselblom@educ.goteborg.se

Ann Hasselmark
Lärare i engelska och estetiska ämnen
Tel: 072-562 00 57
ann.hasselmark@educ.goteborg.se

Ásta Hermundsdóttir
Lärare i matematik och samhällskunskap
Tel: 072-856 79 73
asta.hermundsdottir@educ.goteborg.se

Ellinor Hjärtström, (ELH)
Lärare i engelska, svenska
Tel. 072-221 01 53
ellinor.hjartstrom@educ.goteborg.se

Anna Holm, (AAH)
Lärare i naturkunskap, svenska
Tel. 076-142 94 40
anna.holm@educ.goteborg.se


J

Mika Jaakkola (MIJ)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 079-065 66 70
mika.jaakkola@educ.goteborg.se

Anders Jansson (AJN)
Lärare i svenska, engelska
Tel. 072-221 01 74
anders.jansson@educ.goteborg.se

Anders H Johansson, (AHJ)
Lärare i religion, svenska
Tel. 072-221 00 53
anders.h.johansson@educ.goteborg.se

Per-Erik Johansson, (PEJ)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 076-135 95 54
per-erik.johansson@educ.goteborg.se


K

Susanne Kjellin, (SUK)
Lärare i religion, samhällskunskap, svenska
Tel. 070-301 34 63
susanne.kjellin@educ.goteborg.se


L

Simon Larsson (SIL)
Lärare i matematik, naturkunskap, CAD
Tel. 072-221 00 67
simon.larsson@educ.goteborg.se

Pia Lindedahl
Förstelärare, svenska och svenska som andraspråk och samhällskunskap
Tel: 072-529 72 21
pia.lindedahl@educ.goteborg.se

Hans Lindholm (HAL)
​Lärare i fysik, matematik​
Tel. 070-044 43 26
hans.lindholm@educ.goteborg.se

Joakim Lindmark
Lärare i geografi, engelska, historia och praktik
Tel: 072-556 56 32
joakim.lindmark@educ.goteborg.se

Magnus Lilja (MLI)
Lärare i måleri
Tel. 070-640 30 25
magnus.lilja@educ.goteborg.se

Tore Lundqvist, (TOL)
Lärare i anläggningsmaskin
Tel. 070-618 09 43
tore.lundqvist@educ.goteborg.se


M

Julia Matsson
Förstelärare och lärare i so-ämnen
Tel: 072-856 76 78
julia.matsson@educ.goteborg.se


N

Kristina Nielsen (KRN)
idrott och hälsa, matematik
076-140 35 08
kristina.nielsen@educ.goteborg.se

Maria Nilsson (MNL)
Lärare i matematik
Tel: 076-7247176 
maria.nilsson@educ.goteborg.se

Julia Norman
Lärare i svenska som andraspråk och bild
Tel: 072-146 32 00
julia.2.norman@educ.goteborg.se

Nicklas Nuland, (NIN)
Lärare i arkitektur, golvläggning
Tel. 070-225 01 90
nicklas.nuland@educ.goteborg.se


O

Jari Oinonen, (OIJ)
Lärare i byggnads- och ventilationsplåt
Tel. 070-386 65 84
jari.oinonen@educ.goteborg.se

Lisa Olausson (LIO)
Lärare i matematik
Tel. 


P

Morgan Persson (MOP)
Lärare i idrott och hälsa, matematik
Tel: 072-714 37 71
morgan.persson@educ.goteborg.se

Juha Pukari, (JUP)
Lärare i byggnads- och ventilationsplåt
Tel. 072-255 83 93
juha.pukari@educ.goteborg.se


R

Paul Reitz, (PAR)
Lärare i golvläggning
Tel. 072-220 99 47
paul.reitz@educ.goteborg.se


S

Pernilla Schagerlind
Lärare i slöjd
Tel: 070-213 84 31
pernilla.schagerlind@educ.goteborg.se

Karin Sivenbring, (KAS)
Lärare i engelska, svenska, speciallärare
Tel. 072-220 99 26
karin.sivenbring@educ.goteborg.se

Thomas Spångberg (TSP)
Lärare i anläggningsmaskin
Tel. 072-246 19 82
thomas.spangberg@educ.goteborg.se

Leif Strandh, (LST)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 070-386 62 47 
leif.strandh@educ.goteborg.se

Peter Ström (PST)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 079-065 66 67
peter.strom@educ.goteborg.se

Leila Swartling (LSW)
Lärare i svenska/sva, samhällskunskap
Tel. 079-062 25 05 
leila.swartling@educ.goteborg.se

Henrik Söder, (HSÖ)
Lärare i byggnadsträ 
Tel. 076-016 92 50 
henrik.soder@educ.goteborg.se



T

Johan Tammert, (JOT)
Lärare i byggnadsträ 
Tel. 076-947 14 83
johan.tammert@educ.goteborg.se

Amanda Terlevic
Lärare i svenska som andraspråk och samhällskunskap
Tel: 079-062 29 71
amanda.terlevic@educ.goteborg.se


VW

Robert Whiltås, (ROW)
Lärare i byggnadsträ
Tel. 070-601 06 23
robert.whiltas@educ.goteborg.se

Emma Wladimir, (EMW)
Lärare i måleri
Tel. 070-208 78 44
emma.wladimir@educ.goteborg.se


Z

Julia Zarghami
Lärare i engelska och svenska som andraspråk
Tel: 070-597 76 34
julia.zarghami@educ.goteborg.se

Magnus Zachrisson, (MAZ)
Lärare i anläggning
Tel. 076-947 14 94
magnus.zachrisson@educ.goteborg.se

Joel Zetterlund (JOZ)
Lärare i svenska/sva
Tel. 079-062 25 08 
joel.zetterlund@educ.goteborg.se


Å, Ä, Ö