Till sidans huvudinnehåll

Gå inte på isen på Delsjöarna

Senast uppdaterad: 10 februari 2026 klockan 11:28

Isarna på både Stora och Lilla Delsjön kan vara farlig att gå på, trots att det har varit kallt ett tag. Det beror på att Kretslopp och vatten tar vatten för dricksvattenproduktion från Delsjöarna och vattennivåerna i sjöarna varierar mycket.

Gå inte på isen på Delsjöarna

Våra pass och schema

Här finns gruppträningspass med varierande längd och intensitet.

Veckoschema

Här hittar du gruppträningsschemat för denna vecka på Slottsskogsvallens idrottscentrum.

Schema gruppträning Slottsskogsvallens idrottscentrum, aktuell vecka.

Se och boka pass

Du kan också se och boka pass med vår app som finns för både iPhone och Android.

Boka och se pass via app

Passbeskrivning

Här kan du läsa en kortare beskrivning av respektive pass.

Styrka

Core

Ett styrkeinriktat pass för mage, rygg och rumpa. Redskap som gummiband och viktplatta används.

Ungdomsträning i gymmet

Ett pass där du som är 13-17 år och intresserad av styrketräning kan få träna på vårt gym. Vid varje tillfälle går vi igenom en eller flera övningar tillsammans, där du får testa och instruktören coachar. Där du också kan ställa dina frågor kring träning.

Gymcirkel

Ett styrkeinriktat stationspass i gymmet. Olika redskap används. Åldersgräns: 13 år. 

Kondition/styrka

Funktionell träning

Intervallbaserad träning i stationer med varierade redskap. Fokus på styrka, koordination och balans för hela kroppen.

Gympa

Smidighet/styrka

Yoga Bas

Mjuka och enkla yogarörelser med fokus på återhämtning och avslappning. Passet är till för att du ska få landa i kroppen och lyssna inåt - helt utan krav på prestation. Alla är välkomna, oavsett om du är helt ny i yoga eller har provat tidigare. Du gör övningarna på ditt sätt, i din takt.

Läs mer om vårt basträningsutbud

Rörlighet

Ett dynamiskt rörlighetspass där vi arbetar igenom hela kroppen för att förbättra vår rörlighet och kroppskontroll.

${loading}