Litteraturpolitiskt toppmöte: tema språkpolitik och läskris
Språk som förutsättning
I Sverige talas idag omkring 200 språk. Tillgång till dessa och läsförståelse är avgörande för såväl individ som det demokratiska samhället. Genom läsning, böcker och litteratur formas vår språkförmåga, och därmed också våra möjligheter att delta i det offentliga samtalet. När såväl läsningen som läsförståelsen minskar blir språkpolitiken en central del av litteraturpolitiken.
25 år i fängelse
Under dagen uppmärksammas också journalisten, författaren och Göteborgaren Dawit Isaak som 2001 fängslades i Eritrea. Med anledning av 25-årsdagen av fängslandet uppmärksammar Litteraturpolitiskt toppmöte hans fall och de författare, journalister och publicister som världen över fängslas för att ha använt sin yttrandefrihet.
Om Litteraturpolitiskt toppmöte
Litteraturpolitiskt toppmöte har arrangerats av och i samband med Bokmässan i Göteborg sedan 2022, ett initiativ som uppkom inom ramen för Litteraturstaden Göteborg och som genomförts tillsammans med Västra Götalandsregionen med flera.
För mer information om Litteraturpolitiskt toppmöte, för inbjudna delegater, kontakta Bokmässan.
Läs mer och upptäck hela programmet här: Litteraturpolitiskt toppmöte - Bokmässan