Individuellt alternativ - IMA
Vad vi erbjuder på IMA, ESA
Studierna på IMA, Hvitfeldtska har inriktning mot Extra stöd och anpassningar (ESA). Studierna läggs upp utifrån dina mål, och planeras i regel på två år. Vi vänder oss till elever som har behov av långsam studietakt samt extra stöd både ämnesmässigt och socialt. Förutsägbarhet, trygghet och studiero präglar IMA ESA.
Vilka ämnen läser jag?
Hos oss ges du möjlighet att komplettera kunskaper och arbeta mot betyg i grundskolans ämnen. De ämnen som du kan läsa är:
- svenska
- matematik
- engelska
- samhällskunskap
- geografi
- religion
- bild
Vi erbjuder också gymnasiekurser inom svenska, engelska, matematik, samhällskunskap och bild. Vi har även motivationshöjande insatser inom medieproduktion, foto, musik och idrott.
Små klasser och hemklassrum
På IMA Hvitfeldtska finns fyra grupper med max 16 elever. Varje grupp har ett hemklassrum, där eleven har en bestämd plats med sitt material. Vi har hög lärartäthet och är ofta två pedagoger på lektionerna.
Vi har inte någon individuell undervisning utan arbetar utifrån elevens enskilda behov i grupp under skoldagarna.
Vi har stöd av ett elevhälsoteam med kurator och skolsköterska. På vårt program jobbar en speciallärare och en specialpedagog tillsammans med de övriga lärarna.
Kom på studiebesök
Välkomna att kontakta oss via mejl för att boka in ett besök. Mejla Maria Bergman, specialpedagog på: maria.bergman@educ.goteborg.se
Om ansökan och antagning till IMA
Hvitfeldtska IMA
Besöksadress
Viktor Rydbergsgatan 9Funktioner
-
Rektor
Åse Andrén Gustafsson
-
Specialpedagog
Maria Bergman