Skolplacering för hösten 2025 klar
Publicerad 24 mars 2025
I år hade vårdnadshavare till ca 10 000 elever möjlighet att önska skola. Ungefär 8100 (81%) av vårdnadshavarna önskade kommunal skola åt sina barn. 83 % av de som har önskat skola fick sitt första önskemål. Det betyder att de får en plats i den skola de helst vill gå i. 94 % av de som har önskat skola får något av sina önskemål.
— I år har vi ungefär samma andel som får antingen sitt första val eller något av sina val. Men vi har en liten ökning i andelen som faktiskt önskade skola. Vi jobbar ständigt med att så många som möjligt ska få en plats på en skola de vill ha och samtidigt se till att alla får en skola nära hemmet. Det bästa sättet för vårdnadshavare att nå dit är att önska skola säger Helen Svelid, enhetschef för myndighetsutövning och juridik.
I årets skolplacering har grundskoleförvaltningen placerat alla elever inom reglerna för skolplacering och vi har särskilt fokuserat på att placera så att det så långt som möjligt blir hela klasser på alla skolor.
— Det gör vi för att skapa så goda förutsättningar som möjligt för skolorna för att kunna ha en hög kvalitet i undervisningen för både nuvarande och kommande elever säger Helen Svelid.
Antalet elever minskar
Antalet elever i Göteborgs grundskolor har minskat och förväntas fortsätta minska under de kommande åren. I höst finns det fler skolplatser än antal elever i många områden. Detta leder till minskade resurser till skolorna som förvaltningen behöver hantera.
— Vi har därför anpassat antalet platser (kapacitet) på ett flertal skolor, bland annat genom att justera kapaciteten på ett 30-tal klasser. Det kan betyda att en årskurs till exempel får två paralleller istället för tre på en skola säger Helena Sjöberg, avdelningschef planering och utveckling
Beslut för anpassad grundskola
Under april skickar grundskoleförvaltningen även ut skolplacering för anpassad grundskola.
— När vi placerar barn i anpassad grundskola måste vi ta hänsyn till andra faktorer. Det vi måste ta störst hänsyn till är vilken tillgänglighetsanpassning barnet har behov av. Alltså fysiska behov och behov av omvårdnad säger Helen Svelid
Skolbyte 15–30 april
Även om många får en önskad skola, så kommer inte alla att bli nöjda med sin skolplacering. För de som inte är nöjda finns det möjlighet att önska skolbyte mellan 15 och 30 april.
— Skolbytet är för alla som av olika anledningar inte vill ha den skolplats de har fått. Under skolbytet får vårdnadshavare önska vilken skola de vill men alla skolbyten sker i mån av ledig plats. Vissa skolor kommer endast ha enstaka eller inga platser säger Helen Svelid.
Mer information
Vårdnadshavare som har frågor om sin skolplacering kan ringa 031-365 09 60 eller skicka e-post till grundskola@grundskola.goteborg.se
Alla vårdnadshavare som har önskat skola får sina beslut digitalt. Vårdnadshavare som har önskat skola med blankett eller inte önskat skola alls får också sina beslut med posten. Det kan med andra ord ta några dagar innan de vårdnadshavarna får sina beslut.
Vårdnadshavare som har mobilt bank-id kan se beslutet under eftermiddagen idag på https://minaskolval.se/goteborg
Statistik skolplaceringar (förra årets siffror inom parentes)
- Antal elever: Ca 10 000 (ca 9900)
- Andel som har önskat skola: 81 % (79 %)
- Andel som fått sitt första önskemål: 83 % (84 %)
- Andel som fått något av sina önskemål: 94 % (94 %)
- Andel som inte fått något av sina önskemål: 6 % (6 %)