Göteborgs Stad måste skyfallssäkra sina fastigheter
Publicerad 30 maj 2025
Klimatförändringar ökar risken för kraftigt regn och Göteborgs Stad har arbetat aktivt för att minska konsekvenserna av skyfall.
- Varje plats har sina egna förutsättningar och vi måste anpassa åtgärderna därefter för att minimera risken för översvämningar och de skador de kan orsaka på både byggnader och samhällsviktig infrastruktur. Det innebär att vi behöver anpassa åtgärderna efter varje fastighets unika förutsättningar, säger Lina Engvall.
Skydd för förskolor och äldreboende
Lina Engvall beskriver att fastigheter där särskilt utsatta grupper vistas, som förskolor och äldreboende, kräver extra omsorg. Några av de mest effektiva åtgärderna som hon presenterar var:
- Förebygg översvämningar med tidiga varningssystem.
- Absorbera vatten med hjälp av skyfallsanpassad dränering och grönytor.
- Höj marken och bygg barriärer runt byggnaderna.
- Vi måste tänka långsiktigt och se till att dessa platser har både fysiskt skydd och beredskap vid extremregn, säger Lina Engvall.
Lina Engvall, skyfallsspecialist på Kretslopp och vatten, uppmanar de som förvaltar Göteborgs Stads fastigheter att börja med att ta fram rutiner och vara medvetna om riskerna för ett kraftigt skyfall. (Foto: Maya Guzmán)
Vidare poängterar hon att man behöver analysera den utsatta byggnaden och överväga åtgärder som inte kostar så mycket, men som ändå kan vara effektiva, som exempelvis rutiner och riskmedvetenhet. Om fler åtgärder krävs får den som är fastighetsansvarig göra ytterligare insatser eller förändringar på fastigheten.
Punktinsatser där liv kan riskeras
Lina Engvall beskriver att det kan bli punktinsatser vid extremregn på ställen som bedöms som farliga för liv och hälsa. Hon tar upp vattendjup i viadukter som exempel på detta. Hon betonar vikten av att blåljusfordon måste kunna ta sig fram och att vi utan punktinsatser får räkna med att spårvagnar och delvis vägsystem kommer vara översvämmat.
För de som förvaltar kommunala fastigheter är det, enligt Lina Engvall, viktigt att arbeta proaktivt, det vill säga vidta förebyggande åtgärder för att minska risken för skador vid extremregn.
Skyfallskartan ger information till fastighetsansvariga
Skyfallskartan på goteborg.se/skyfall, menar hon, ger en bra överblick över hur olika områden påverkas vid ett extremregn, men Lina Engvall betonar att en riskbedömning måste inkludera flera aspekter.
- Skyfallskartan visar var vattnet samlas men för att prioritera rätt åtgärder måste vi också analysera vilka byggnader som är mest utsatta, hur framkomligheten påverkas och vad klimatförändringar kan innebära på längre sikt, säger Lina Engvall.
Ett huvudbudskap från Lina Engvall till de som är fastighetsansvariga är att de måste kunna motivera de storskaliga skyfallsåtgärderna ur ett samhällsekonomiskt perspektiv.
Hon lyfter fram att rätt planering och förebyggande åtgärder kan minska skador och kostnader.
Torslandaskolan ska vara världens bästa skola när det regnar. Skolbyggnaden och skolgården är utformade för att fördröja regnvatten från att rinner ner i dagvattenledningarna. I stället ska regnvatten användas som en resurs. (Foto: Carl Edholm)
En skyfallssäkrare stad
Lina Engvall talar om de skyfallsparker, bland annat Maskinparken, som kommunen har byggt. Det är parker som fungerar som tillfälliga uppsamlingsplatser för stora mängder vatten. På så sätt kan skyfallsparkerna skydda närliggande byggnader och vägar från att bli översvämmade.
Göteborgs Stad arbetar aktivt för att minska konsekvenserna av skyfall genom strategiska riskbedömningar och anpassade åtgärder.
- Syftet är att skapa medvetenhet kring riskerna med skyfall. Rätt planering och förebyggande åtgärder kan minska skador och kostnader, säger Lina Engvall.
Fakta
Läs mer på goteborg.se/skyfall där du kan ta del av tips på hur du kan förbereda dig och se skyfallskartan som visar hur det skulle kunna se ut där du bor vid ett extremt regn.
Göteborgs Stad förvaltar omkring 1 800 fastigheter som sammanlagt har en yta på omkring 2,5 miljoner kvadratmeter. Staden förvaltar också 6,5 kvadratmeter markytor. (Källa Stadsfastighetsförvaltningen, Göteborgs Stad)
Lina Engvall föreläser för medarbetare inom Göteborgs Stad som har ansvar för att förvalta fastigheter. (Foto: Maya Guzmán)