Till sidans huvudinnehåll
Svarta lustgastuber som ligger slängda i gräset.
Några lustgastuber ligger slängda i gräset. Foto: Per Hogedal.

Den blomstertid nu kommer med lustgas och fägring stor

Publicerad 5 juni 2025

1 juli blir det förbjudet att sälja lustgas i berusningssyfte. Men såväl innan som efter att lagen träder i kraft är det viktigt att behållarna med lustgas återvinns på rätt sätt.

Lustgasbehållare ska sorteras som farligt avfall och lämnas på återvinningscentraler, till farligt avfall-bilen eller i miljörum där det finns insamling av farligt avfall. Om lustgasbehållare slängs i soporna eller i förpackningsinsamlingen riskerar behållarna att explodera i sopbilen eller när soporna eldas upp.

Stadsmiljöförvaltningen i Göteborg samlade in 5,5 ton lustgastuber vid städning av gator, parker och torg 2023. Året därpå ökade den siffran dramatiskt. Staden samlade då in 44 ton 2024.

Förutom att lustgas är en drog så är återvinningen av behållarna ett arbetsmiljöproblem. Det finns risk att behållarna exploderar vid förbränning men också vid komprimering av sopor. Alla sopbilar pressar ihop avfallet för en så miljövänlig transport som möjligt. En chaufför fick bestående hörselskador efter att en tub exploderat i sopbilen. 

Så ”med blid och livlig värma till allt som varit dött” låt oss ta hand om lustgasbehållarna på rätt sätt.

${loading}