Till sidans huvudinnehåll
Den marina kolonilotten är den första i sitt slag i Sverige och ett framgångsrikt exempel på hur vi kan möta framtidens hållbarhetsutmaningar. Foto: Happy Visuals

Göteborgs marina kolonilott visas upp i Malmö

Publicerad 27 januari 2025

En modell av den marina kolonilotten Flytevi ingår i en utställning om framtidens hållbara samhällen på Form/Design Center i Malmö. Utställningen Visions of The Futures We Build samlar fyra tvärvetenskapliga team som presenterar sina visioner av en framtid där samhällsbyggnadssektorn i Sverige har uppnått gemensamma hållbarhetsmål.

Göteborgs marina kolonilott är Sveriges första stadsnära havsodling och har sedan den invigdes 2022 fått stor uppmärksamhet för sitt innovativa sätt att öka intresset och kunskapen om odling i havet och hur människans sätt att leva påverkar havet. Senast hösten 2024 blev en modell av Flytevi del av Röhsskas nya basutställning Designhistorier, under temat tillhörighet. Samma år blev Flytevi finalist i den prestigefyllda tävlingen New European Bauhaus i Bryssel som uppmärksammar hållbara, inkluderande och vackra stadsutvecklingsprojekt i EU. Nu lyfts Flytevi även fram på en nationell scen i Malmö.

Det är väldigt roligt att Flytevi och fördelarna med småskalig odling i havet lyfts i en utställning som visar en positiv bild av framtiden och möjligheten att nå klimatmålen, säger Cecilia Helsing, Planeringsledare Platsutveckling, Stadsmiljöförvaltningen.

Hållbar samverkan mellan stad och vatten

Inom ett av utställningens fyra teman, temat Waves, visas en modell av kolonilotten upp som en del av visionen för en hållbar framtid. Projekten inom temat, där Göteborgs Stad har blivit inbjudna genom White arkitekter, fokuserar på hur städer kan samverka med sina vattenmiljöer för att möta framtidens hållbarhetsutmaningar. Tillsammans med andra visionära projekt från hela Sverige visar Flytevi på hållbara, cirkulära lösningar som kan implementeras i praktiken.

I utställningen visas en modell i skala 1:1 av den marina kolonilotten. Här på bild är en liknande modell som finns med i Röhsskas utställning Designhistorier. Foto: Kristin Lidell

I utställningen visas en modell i skala 1:1 av den marina kolonilotten. Här är en liknande modell som ställs ut i Röhsskas utställning Designhistorier. Foto: Kristin Lidell

Besök utställningen eller delta digitalt vid vernissagen

Utställningen Visions of The Futures We Build öppnar med vernissage den 30 januari och finns kvar till den 16 mars 2025 på Form/Design Center i Malmö.

För dig som inte har möjlighet att besöka vernissagen på plats i Malmö, kan i stället delta digitalt när teamen presenterar sina visioner. Anmäl dig för att delta online via livestreaming klockan 16.00-17.00. Registrering krävs för att få tillgång till länken.

Anmäl dig till livestreamingen av seminariet

Läs mer om utställningen Visions of The Futures We Build

Den marina kolonilotten Flytevi

Flytevi är en framtidsprototyp och pedagogisk plattform mitt i centrala Göteborg. På plats i Frihamnen kan besökare lära sig mer om småskalig odling och mat från havet. Göteborgs universitet anordnar lektioner där högstadieelever bland annat lär sig mer om hur odlingen fungerar, tar vattenprover och provar på att laga mat med exempelvis musslor och alger.

Kolonilotten invigdes i november 2022 och är den första stadsnära havsodlingen i Sverige. Flytevi har genomförts som en del av Vinnovas satsning Framtidsprototyper i en bred samverkan och ett tätt kunskapsutbyte mellan Göteborgs Stad och Göteborgs universitet, där stadsplanerare och arkitekter, marinbiologer och forskare samt studenter har deltagit.

${loading}