Succéförfattaren Jeff Kinney besöker Kulturhuset Bergsjön och Stadsbiblioteket
Publicerad 25 september 2023
I samband med årets Bokmässa besöker Jeff Kinney, författaren bakom den globala succén Dagbok för alla mina fans, Kulturhuset Bergsjön och Stadsbiblioteket på onsdag den 27 september. Kinneys böcker har sålt över 275 miljoner exemplar och är översatta till 69 språk. Berättelserna om mellanstadiekillen Greg räknas bland världens mest lästa. Genom böckernas annorlunda form med teckningar och ”handskriven” text, raka berättande och träffsäkra humor fängslar Kinney barn världen över.
Jeff Kinneys besök i Göteborg inleds på Kulturhuset Bergsjön där han träffar inbjudna skolklasser i årskurs 4–6 från Bergsjön.
— Det här är första gången som Jeff Kinney besöker Göteborg. Vi vill att Jeff ska vara där hans läsare är. Först träffar han en inbjuden grupp i Bergsjön och senare på eftermiddagen är alla varmt välkomna till Stadsbiblioteket, säger Karin Lemon, förläggare och redaktör på Bonnier Carlsen Bokförlag.
Författarbesöket på Stadsbiblioteket är öppet för allmänheten och riktar sig till barn från åtta år och deras vuxna. Barn som vill ha en bok signerad är varmt välkomna att ta med den.
Läs mer om Jeff Kinneys besök på Stadsbiblioteket i Göteborgs Stads kalendarium:
Författarbesök: Jeff Kinney - Dagbok för alla mina fans (från 8 år)