Till sidans huvudinnehåll

Göteborgselever vinner fågelholks-SM med ikonisk ”Korv kiosk”

Publicerad 17 april 2025

Vinnare i årets fågelholks-SM 2025 är en fågelholk föreställande Mariaplans välkända korvkiosk – känd för bland annat sin särskrivna skylt. Bakom det vinnande bidraget står tre elever på Sannaskolan som tävlat bland 750 andra bidrag och nu röstats fram till vinnare.

Naturskyddsföreningen arrangerar årligen fågelholks-SM vars mål är att engagera skolelever i naturfrågor och öka medvetenheten om fåglarnas bostadsbrist i skogen. I år tog tävlingen emot 750 bidrag och bland dessa utsågs 15 finalister som allmänheten kunde rösta på i tre olika ålderskategorier. Över 26 000 personer – rekordmånga – röstade i år i tävlingen och vinnare i kategorin "årskurs 7 till gymnasiet" är tre tjejer från klass 9F på  Sannaskolan.

Korvkiosken är ganska ikonisk skulle jag nog säga. Vi har många fina barndomsminnen från den här korvkiosken. När vi var yngre köpte vi korv här och sen gick vi till ”plaskis” och badade. Den var lite klurig att göra och vi var petiga med att få allt rätt och fint – så det tog sin tid, säger en av tjejerna i en intervju i Nyhetsmorgon.

Korvkiosken
Korvkiosken på Mariaplan.  

”Skapar stolthet för oss som jobbar här”

Maria som jobbar i korvkiosken fick reda på nyheten genom en kund.

Det är jätteroligt och har skapat mycket stolthet både för oss som jobbar här och i området, säger Maria som jobbat i kiosken i 25 år och berättar att kioskens funnits sedan 60-talet:

Kiosken har gått i arv i många generationer och har en lång tradition av föräldrar som tar med sina barn hit, precis som deras föräldrar gjorde när de var små. Jag var själv här med min pappa när jag var liten och när jag fick egna barn tog jag med dem hit. 


${loading}