Notiser från mötet med nämnden för funktionsstöd i juni 2025
Publicerad 26 juni 2025
Det blir inget karriärcentrum för brukare med funktionsnedsättning
Det blir inget karriärcentrum som föreslagits och utretts. Utredningen har visat att det är mer lämpligt att samarbeta med relevanta aktörer bland annat Arbvux, gymnasieskolan och Arbetsförmedlingen för att se till att personer med funktionsnedsättning lättare ska kunna få jobb och göra karriär.
Återrapportering om karriärcentrum
Nämnden vill ta över ansvar för bostadstillägg som rör funktionsnedsättning
Stadsbyggnadsnämnden har fram tills nu haft ansvaret för kommunalt bostadstillägg för personer med funktionsnedsättning. Nu vill nämnden för funktionsstöd ta över ansvaret för verksamheten och har bett kommunfullmäktige besluta om det. Om det går igenom börjar nämnden för funktionsstöd ta över ansvaret från och med 1 januari 2026.IOP-avtal föreslås med Forum Skills för unga kvinnor och transperson med psykisk ohälsa
Nämnden för funktionsstöd gav förvaltningen i uppdrag att undersöka om Normas målgrupp, unga kvinnor och transpersoner med psykisk ohälsa, kan få sina behov tillgodosedda genom nämndens befintliga verksamheter eller andra sysselsättningsverksamheter.
Förvaltningens utredning visar att förvaltningen i nuläget inte kan möta målgruppen unga kvinnor och transpersoner med psykisk ohälsa i behov av det lilla sammanhanget. I omställningsarbetet utifrån ny socialtjänstlag kommer förvaltningens att se över hur biståndslösa insatser och mötesplatser ska vara utformade där målgruppens behov kommer att vägas in. Mot bakgrund av detta kommer förvaltningen ta fram ett idéburet offentligt partnerskap (IOP) avtal med Forum Skills för beslut i nämnden i höst.
Redovisning av uppdrag om att utreda hur Normas målgrupp ska få sina behov tillgodosedda
Klippankooperativen får IOP-avtal under en övergångsperiod
Förvaltningen har utrett finansiering och organisationsform för Klippankooperativen och har även väglett kooperativen i hur verksamhetens långsiktiga finansiering kan säkerställas i enlighet med gällande lagstiftning och riktlinjer för bidrag till civilsamhällets organisationer. Bland annat har förvaltningen initierat en dialog med Göteborgs förenade sociala arbetskooperativ (GFSAK) som är en resursorganisation för sociala arbetskooperativ i Göteborg. GFSAK anser sig ha möjlighet att stötta Klippankooperativen genom att skapa ett arbetsintegrerat socialt företag. För att säkra föreningarnas verksamhet och sysselsättning för Klippankooperativens målgrupper, tills kooperativet är ett arbetsintegrerat socialt företag, kommer ett idéburet offentligt partnerskap (IOP) mellan förvaltningen och GFSAK att tas fram
Redovisning av uppdrag om Klippankooperativens finansiering
IOP-avtal med Friskvårdsklubben förlängs och ersättning utökas
Friskvårdsklubben har haft ett IOP-avtal med nämnden för funktionsstöd sedan 2021 och därutöver haft föreningsbidrag. Nu beslutade nämnden att flytta föreningsbidraget till IOP och att ersättningen för IOP utökas. Friskvårdsklubben är en brukarstyrd ideell förening som anordnar friskvårdsaktiviteter för personer med erfarenhet av psykisk ohälsa.
Underlag till överenskommelse om IOP-avtal med Friskvårdsklubben
Besluten för trygghetslarm automatiseras
Nämnden beslutade införa automatiserat beslutsfattande för trygghetslarm och automatiserat beslutsfattande för avgiftsbeslut gällande trygghetslarm. Av inkommande ansökningar om trygghetslarm får nära 100 procent bifall. Att utreda, dokumentera och kommunicera beslut om trygghetslarm bedöms som tidskrävande, trots att själva beslutet är av lägre komplexitet. Förslaget om automatisering av trygghetslarmbeslut innebär minskad administration för socialsekreterare och avgiftshandläggare, vilket frigör arbetstid till uppföljning och personliga möten.
Underlag till beslut om att automatisera trygghetslarm
Förstärkt uppföljning av kvalitet till nämnden
Nämnden gav förvaltningen i uppdrag att lägga till ett fördjupande avsnitt om kvalitet i verksamheterna i delårsrapporten för mars och augusti och att inrätta forum för brukardialog på samtliga enheter för att komplettera den brukarenkät som genomförs årligen. I rapporten har förvaltningen uppdrag att lyfta fram kvalitetsindikatorer som har bäring på verksamheternas trygghet och rättssäkerhet. Exempelvis ska information om allvarliga missförhållanden, större mängder avvikelser eller återkommande brister i verksamhetsuppföljning synliggöras. Syftet är att möjliggöra tidig politisk insyn, förebyggande åtgärder och ökad lärdom. Kvalitetsindikatorerna ska tas fram i dialog med förvaltningens kvalitetsfunktion och återrapporteras systematiskt från och med delårsrapporten i mars 2026.