Allt fler unga snusar enligt Drogerfarenhetsundersökningen 2025
I samarbete med Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, genomför Göteborgs Stad en drogerfarenhetsundersökning vart tredje år med elever i årskurs 9 i högstadiet och år 2 i gymnasiet som studerar på en kommunal eller fristående skola i Göteborg.
I år visar undersökningen flera positiva saker, till exempel att användandet av både lustgas och narkotika minskar. Däremot är det allt fler unga som använder snus, framför allt vitt snus. Bland flickor på gymnasiet har snusandet ökat från 2 procent till 24 procent 2025 sedan första undersökningen 2013.
Elevernas svar blir en hjälp på vägen för att minska göteborgsungdomars beroende av alkohol, dopning, narkotika, tobak och spel. Du som är förälder, bonusförälder eller annan viktig vuxen har stor betydelse!
Det här kan du göra
-
Prata med barn och unga om riskerna
-
Hjälp dem att genomskåda reklamen.
-
Var en god förebild genom att själv välja ett tobaksfritt liv
Drogerfarenhetsundersökningen 2025
På sidan Ungdomar och droger på goteborg.se finns råd och stöd till dig som är förälder eller annan viktig vuxen.