Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 6 augusti 2025

Följ med under byggnadsställningarna i Brunnsparken

En person i varselkläder står på en byggnadsställning under ett böjt tak.
Projektledare Nicklas Friberg beundrar plåtarbetet på den nya kafébyggnaden i Brunnsparken. Foto: Carl Edholm
Sedan i våras har det västra hörnet av Brunnsparken varit en byggarbetsplats. Det som växer fram är den nya kafébyggnaden som ska skapa trivsel och trygghet på en av de platser som allra flest Göteborgare rör sig på. Men hur ser det egentligen ut under byggnadsställningarna, och när blir det klart?

Under byggnadsställningarna börjar byggnaden få sin slutliga form. Film: Carl Edholm

Avancerat hantverk i unik byggnad

Formen på byggnaden, med det karaktäristiska svängda taket, är färdig. Nu är entreprenörens skickliga plåtslagare i full färd med att klä byggnaden med plåt. Det är många detaljer och vinklar och vrår som ska bli bra, och all plåt bockas på plats. Sedan ska byggnaden målas med linoljefärg.

Invändigt är dragning av el och ventilation nästan klart. Golvet är lagt, och snart ska man börja med ytskikten. Ännu är inte byggnaden helt tät – fönster och dörrar är inte ditsatta ännu.

Öppning i oktober

Enligt den ursprungliga planen skulle byggnaden varit klar i slutet av juni. Men när arbetet började i våras kom det fram att vatten och avloppsledningarna man skulle ansluta till inte gick att använda. Istället fick man gräva upp ett 70-tal meter gatsten för att ansluta sig på ett annat ställe i parken.

Slutdatumet flyttades till augusti. När det var dags att dra elen så visade det sig att inte heller den var dragen på det sätt som man trodde. Ett nytt elskåp och några semesterveckor senare, så ligger nu det nya datumet för slutbesiktning i slutet av september.

– Det innebär att våra hyresgäster Viktors kaffe kan flytta in och öppna kaféverksamheten under oktober. Och den här planen ser ut att hålla, säger Nicklas Friberg, projektledare på stadsfastighetsförvaltningen.

Han säger att även om Brunnsparken har mycket speciella förutsättningar som byggarbetsplats, och att man stött på vissa utmaningar som dragit ut på byggtiden så kommer slutresultatet att nå upp till förväntningarna.

– Vi har en visualiseringsbild som vi tittat på där vi ser hur det färdiga resultatet ska bli, och det är verkligen kul att se att verkligheten nästan blir bättre än det vi ser på bild.

Läs mer om kafébyggnaden i Brunnsparken.

${loading}