Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 24 september 2025

Information i korthet från idrotts- och föreningsnämndens möte 23 september

Idrotts- och föreningsnämnden tog på sitt möte bland annat beslut om lokalbehovsplan och ekonomisk delårsrapport.

Ekonomisk delårsrapport för augusti 2025

I delårsrapport för augusti rapporterade förvaltningen om ett fortsatt högt tryck på byggsidan. Även många lokaliseringsstudier, utvecklingsplaner, detaljplaner och förstudier inför kommande byggnationer pågår. Askims och Kortedalas nya simhallar blir än mer försenade eftersom upphandlingen fick göras om till följd av en överklagan. 

Antal besökare på våra ishallar har ökat starkt och redan i augusti nådde besöksantalet på is den nivå som prognostiserats för helår 2025.  

Arbetet för att stärka göteborgarnas möjligheter till fysisk aktivitet fortsätter. Under våren gjordes exempelvis en satsning för att införa Active Quiz med mål att genom digitala tipspromenader och cirkelträningspass locka till ökad fysisk aktivitet.  

Lokalbehovsplan 2025

En ny upplaga av nämndens årliga lokalbehovsplan har tagits fram. Lokalbehovsplanen analyserar behoven av idrottsanläggningar och föreningslokaler i Göteborg på kort och lång sikt. Lokalbehovsplanen är ett underlag för stadens planering, både vad gäller nämndens egna anläggningsrelaterade beslut och stadens övergripande stadsutveckling.  

En övergripande slutsats i lokalbehovsplanen är att det finns skäl att utmana etablerade föreställningar om hur en idrottsanläggning bör planeras. Det kan i vissa fall handla om att planera för mer mångfunktionellt utformade anläggningar och i andra fall att rikta in sig på anläggningar som specialiserar sig på en viss idrott. En annan övergripande slutsats är att det finns mycket att vinna på att utveckla de befintliga och sammanhållna idrottsområdena där flera funktioner finns samlade på samma plats. Sammanhållna idrottsområden underlättar driftorganisationen samtidigt som de utgör sociala mötesplatser där olika målgrupper kan mötas och aktivera sig på olika sätt.

En tredje slutsats är att det befintliga utbudet av idrottsanläggningar kan användas mer optimalt och nå fler grupper som är i behov av stärkta förutsättningar att idrotta och ha en aktiv fritid. Det finns stora skillnader i hur mycket olika typer av anläggningar används och här finns anledning att tydligare arbeta för att öka nyttjandet.  

Idrotts- och föreningsnämnden godkände lokalbehovsplan 2025 och översände den till kommunstyrelsen. 

Svar på motion av Anders Svensson (M) och Cecilia Magnusson (M) om plan för etablering av kallbadhus

Nämnden tog emot en remiss angående en motion om framtagande av en plan för etablering av ett offentligt kallbadhus. Idrotts- och föreningsförvaltningen gör bedömningen att uppdraget att etablera ett kallbadhus ligger utanför förvaltningens uppdrag idag.  

Idrotts- och föreningsförvaltningen skulle kunna bistå i framtagande av en plan för etablering utifrån kompetens inom inomhusbad och idrottsanläggningar men bedömer andra förvaltningar och bolag som mer lämpade att involveras i eventuellt framtagande av en plan.

Idrotts- och föreningsnämnden föreslår att motionen avstyrks och översänder förvaltningens tjänsteutlåtande som sitt eget yttrande till kommunstyrelsen. 

Alla handlingar och protokoll.

${loading}