Hallå där Lydia Sandgren - "Litteraturen binder oss samman"
Hur känns det att representera Göteborg som litteraturstad?
— Jag ser det som en stor ära och ett hedersuppdrag att få representera Litteraturstaden Göteborg i Milano, säger Lydia Sandgren.
Vad betyder Litteraturstaden Göteborg för dig?
— För mig hänger det ihop med en handlingskraftig ”gör det själv”-anda. I Göteborg finns det många livskraftiga litterära sammanhang vilket visar sig i olika tidskrifter, festivaler och läsningar, Litteraturhuset, och så vidare. Biblioteken är naturligtvis också en viktig del eftersom de kommer invånarna till del dagligdags. Och inte heller Bokmässan går att bortse från. Men om man ser Bokmässan som de stora träden så finns det även snåriga växter som slingrar sig längs marken och i den här litterära undervegetationen tänker jag att en viktig del av Litteraturstaden Göteborg utspelar sig.
Hur var det att besöka Litteraturstaden Milano och medverka i Book City?
— Det var jättekul att prata om mina böcker och svensk litteratur för en italiensk publik. Det är också roligt att de får möjlighet att läsa om Göteborg i en bok nu när Samlade verk har översatts till italienska. De har en möjlighet att besöka Göteborg via litteraturen, säger Lydia Sandgren som vill lyfta fram litteraturen som sammanbindande kraft:
— Det är ensamt att skriva och det kan vara ensamt att läsa. Men litteraturen har potential att binda samman människor. Det blir extra tydligt när man är utomlands, utkastad från sina vanliga sammanhang och träffar andra människor som är intresserade av att höra vad man har att säga för att de läst ens bok. Och att de blir nyfikna på vår fina stad Göteborg!
Av Martin Holmquist Boman.
Om utbytet mellan Litteraturstäder
Lydia Sandgren var på plats i Milano för att tala om Göteborg, litteratur och Göteborgsskildringarna Samlade verk, som utkommit på italienska, och om sin senaste bok, augustprisnominerade Artens överlevnad, utgiven av Albert Bonniers förlag. Även författaren Elisabeth Åsbrink, född i Göteborg, samt Kulturförvaltningen Västra Götalandsregionen och Kulturförvaltningen i Göteborgs Stad deltog, för att sätta ljuset på biblioteksverksamhet. Joakim Albrekson, huvudkoordinator för Litteraturstaden Göteborg, berättade om litteraturstadens arbete för yttrandefrihet i Unesco-nätverket.
Läs mer här: