På Näsetskolan engagerar miljöarbetet både elever och personal
Att kliva in på Näsetskolan är att möta en verksamhet där både personal och elever brinner för sin närmiljö. Här har man i över ett decennium arbetat systematiskt med miljöfrågor, ledda av en engagerad miljögrupp. Nu får de besök av Moa Kemi, avfallscoach på grundskoleförvaltningen, som åker runt till skolorna i sydväst för att stötta skolor i att minska och förebygga avfall.
– Min ambition är att stötta, avlasta och vägleda skolan genom hela processen – från nuläge till konkreta åtgärdsförslag. Det finns inget tvång eller pekpinnar utan bara inspiration och hjälp till självhjälp, berättar Moa Kemi.
En dialog för framtiden
Besöket är en del av ett uppdrag från Kommunfullmäktige och kallas "Skrota skräpet 2.0". Genom en gemensam rundvandring i allt från slöjdsalar till personalrum och soprum, kartlägger Moa och skolans personal tillsammans var avfallet uppstår och hur det kan hanteras mer effektivt. Målet är att skapa bestående rutiner som sparar både tid, pengar och miljöresurser.
Miljöarbetet – en levande tradition
När Moa Kemi besöker Näsetskolan visar det sig att marken redan är väl förberedd för Moas tips. Lärarna Lena Landström och Maria Andreasson ingår tillsammans med Ingbritt Berndtsson i skolans miljögrupp, och de berättar med stolthet om skolans traditioner. En av höjdpunkterna är den årliga städdagen på Valborgsmässoafton.
– Det är en tradition som verkligen sitter nu. Vi har gjort ett schema för hela skolan där varje årskurs har sina städveckor. Men inför Valborg städar vi också runt om i vår närmiljö på badplatserna, längs skolvägar och runt idrottsarenorna i närområdet. Näsetborna och badföreningen är så tacksamma för att vi plockar upp allt skräp efter vintern, berättar de.
Engagemanget märks i alla åldrar. Från förskoleklassen som lär sig om skräp under sina utedagar på Valberget, till lågstadiet som fördjupar sig i hur allemansrätten fungerar.
– Vi jobbar med den kommande generationen. De lär sig redan på förskolan att inte skräpa ner, säger lärarna och poängterar vikten av delaktighet.
Ordning och reda i personalrummet
Även bland lärarna på skolan finns tydliga rutiner. Genom ett rullande schema kopplat till den populära "fikaveckan", ser personalen till att återvinningskärlen töms och hålls fräscha.
– När man har sin fikavecka ingår det också att tömma återvinningen i arbetsrum, personalrum och vid expeditionen. Alla vet vad som förväntas, förklarar miljögruppen och det fungerar utmärkt.

Att gå runt och titta på lokalerna i skolan ingår i Moas uppdrag. Här tittar Moa tillsammans med representanter för MLV på ett klassrum.
Siktet inställt på hållbarhet
Med Moa Kemis besök får Näsetskolan nu en professionell genomlysning av sin avfallshantering. Inom kort väntar en nulägesanalys och rekommendationer på åtgärder som kan ta skolans redan imponerande arbete till nästa nivå.
– Vi ser fram emot ett givande samarbete och ett gemensamt steg mot en mer hållbar verksamhet, avslutar Moa Kemi.
Det råder ingen tvekan om att Näsetskolan går i bräschen för hur en skola kan kombinera pedagogik med praktisk miljönytta – och göra det med ett leende på läpparna.

Moa Kemi är avfallscoach på grundskoleförvaltningen och besöker alla skolor i sydväst under våren och hösten.
Om uppdraget Skrota skräpet 2.0
Grundskolenämnden har fått i uppdrag av kommunfullmäktige att minska och förebygga avfall i stadens verksamheter, i linje med målet om 40 procent minskning till 2030. Under 2026 besöks alla grundskolor och delar av Kulturskolan för nulägesanalys, åtgärdsförslag och uppföljning. Tidigare liknande projekt har resulterat i minskade avfallsmängder, lägre inköps- och avfallskostnader samt förbättrad arbetsmiljö. Läs mer här.