Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 17 juni 2026

Gångstråket och tunneln mellan Centralstationen och Nordstan rustas upp

Ingång till gångtunneln som leder till Nordstan.
Gångtunneln mellan Göteborgs Centralstation och Nordstan passeras av tiotusentals människor varje dag. Foto: Stadsmiljöförvaltningen.
Varje vardag passerar tiotusentals människor mellan Göteborgs Centralstation och Nordstan. I höst inleds upprustningen av ett av stadens mest använda gångstråk. Först ut är tunneln mellan Centralstationen och Nordstan, som får ny belysning, uppdaterad färgsättning och restaurerat golv. Under våren 2027 fortsätter arbetet i utemiljön mot Centralstationen för att skapa en mer inbjudande entré till centrala Göteborg.

Tunneln först ut

För många göteborgare är tunneln en självklar del av vardagen. För besökare som anländer med tåg eller buss är den ofta det första mötet med staden. Upprustningen omfattar hela tunnelns inre. Väggar och tak får ny färgsättning, golvet restaureras och belysningen byts ut för att skapa en ljusare och mer inbjudande miljö. Arbetet kommer att genomföras så att den hela tiden ska kunna vara öppen för gångtrafikanter. 

— När så många människor passerar genom tunneln varje dag är det viktigt att miljön känns trygg, väl omhändertagen och välkomnande, säger Camilla Archer, projektledare på stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs Stad. 

Projektet genomförs i samverkan mellan Göteborgs Stad, Nordstan och Jernhusen. 

Konsten blir synligare

Tunneln rymmer också konstverket Under ytan finns grunden av Göteborgskonstnären Pål Svensson. Verket har präglat platsen sedan 1986 och består av en stenskulptur, mosaiker, reliefer och det karakteristiska golvmönstret. Med ny färgsättning och genomtänkt ljusdesign ska konsten bli mer synlig och närvarande i rummet. Det som i dag lätt passeras förbi blir i stället något att upptäcka längs vägen.

— Tunneln från Centralen är en av de viktigaste entréerna till Nordstan och centrala Göteborg. Konsten inne i tunneln är en viktig del av platsens identitet och upprustningen kommer ge den en mer framträdande roll. Samtidigt vill vi skapa en miljö som känns mer välkomnande för både göteborgare och stadens besökare, säger Helena Lindqvist, vd på Nordstan.

Tre av konstverkets mosaiker finns inne i tunneln. Den fjärde, en snäcka, finns vid Nordstans inre entré. Även relieferna i väggarna, golvet och en stenskulptur är del av konstverket. Foto: Stadsmiljöförvaltningen

Färger och ljus testas på plats 

Inför ombyggnaden genomförs tester i tunneln där olika färger och belysningslösningar utvärderas. 

— Vi testar direkt på platsen för att se hur ljus, färg och konst samspelar i verkligheten, och väljer sedan den lösning som fungerar bäst i miljön, berättar Camilla Archer. 

Utemiljön blir grönare och mer välkomnande 

Under våren 2027 utvecklas även området mellan tunneln och Centralstationen. Ambitionen är att skapa en grönare och mer välkomnande stadsmiljö med fler möjligheter att vistas på platsen.

— Vi vill knyta ihop rörelsen genom tunneln med en mer levande stadsmiljö utanför den. Det ska kännas naturligt att mötas upp, slå sig ner en stund eller bara ta en paus i solen på väg vidare i stan eller i väntan på tåget, säger Camilla Archer. 

På 1930-talet var platsen där gångtunneln nu ligger en stationspark inramad av träd med planteringar och sittplatser. Värden som återskapas på platsen mellan Centralstationen och gångtunneln. Foto: Stadsmiljöförvaltningen.

Läs mer om projektet.

${loading}