Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 16 juni 2026

Nu ska SKFs tidigare industrikvarter omvandlas till levande blandstad

Nu ska SKFs tidigare industrikvarter omvandlas till levande blandstad
SKFs tidigare fabriksområde står inför en omvandling till en levande blandstad. Delar av den värdefulla kulturmiljön ska bevaras när om- och utbyggnad startar under 2028. Visualisering av Kulan, Stena Fastigheter. Bild av Bell Phillips
Under våren startade omvandlingen av kvarteret Gösen – SKFs gamla fabriksområde i Gamlestaden. Här pågår rivning och sanering av marken inför byggnation av bostäder, lokaler för kontor, handel och service samt en park längs Säveån.

I Gamlestaden, på industrihistorisk mark mellan Artillerigatan och Säveån, ligger SKFs gamla fabriker för kullagertillverkning. Här startade 1907 tillverkningen av Sven Wingquists uppfinning kullagret, som först såg dagens ljus i Gamlestadens fabriker där Wingquist arbetade som driftsingenjör.

Nu står det tidigare fabriksområdet inför en omvandling till en levande blandstad. Delar av den värdefulla kulturmiljön ska bevaras för att bli en del av det nya där Stena Fastigheter ska bygga cirka 900 bostäder samt lokaler för kontor, handel och service, med det historiska arvet synligt.

Park med stråk nära vattnet

Exploateringsförvaltningen ska bygga ut gata och park. Längs Kullagergatan, Ryttmästaregatan och Artillerigatan ska nya ledningar dras, nya ytskikt anläggas, gång- och cykelbanor byggas och träd planteras.

Mellan Kullagaregatan och Säveån kommer en park med grönska och olika typer av stråk att anläggas. Delar av den befintliga naturmarken kommer att bevaras och förstärkas med ängsvegetation och nya träd.

— I parken blir det också öppna ytor för picknick och aktiviteter, olika typer av sittplatser och en lekplatsdel. Vi kommer också att bygga trappor ner mot ån och en brygga för att göra det möjligt att komma nära vattnet, berättar Ivan Kozul.

Delar av den befintliga naturmarken kommer att bevaras och förstärkas när Göteborgs Stad bygger park med gångstråk intill Säveån. Visualisering av Kulan, Stena Fastigheter, Bell Phillips.

Utbyggnad planeras starta under 2028

För att förbereda och göra plats för det nya startade SKF under våren rivnings-, sanerings- och markförstärkande arbeten som planeras pågå till början av 2028. Därefter kan byggnation av bostäder, lokaler för olika ändåmål, gator och park starta.

Exploateringsförvaltningen upphandlar nu projektör. Efter sommaren startar projektering där utbyggnad av gata och park beskrivs i detalj. Därefter sker upphandling av entreprenör.

— Som det ser ut nu är planen att vi startar utbyggnad av gator och park under början av 2028 och att vi ska vara klar under 2032, säger Ivan Kozul, projektledare vid exploateringsförvaltningen.

Film 1 min 43 sekunder: Mattias Westblom, stadsbyggnadsförvaltningen, Göteborgs Stad, berättar om SKF och omvandlingen av det gamla fabriksområdet till en levande blandstad. 

Ene
${loading}