Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 26 augusti 2025

Snabbinformation från kulturnämnden 2025-08-25

Kulturnämnden yttrade sig över en motion om upplysning av 250 år av judiskt liv i Sverige och godkände halvtidsutvärdering av Göteborgs Stads plan för kulturprogrammet som nu skickas vidare till kommunstyrelsen.

Yttrande över motion om upplysning av 250 år av judiskt liv i Sverige

Edwin Friedlaender (M), Mattias Tykesson (M) och Anneli Rhedin (M) har lagt fram en motion om upplysning av 250 år av judiskt liv i Sverige genom gestaltning av judiskt liv och historia i Göteborgs stadsmiljö. Kommunstyrelsen har sänt motionen till kulturnämnden och stadsfastighetsnämnden för yttrande.

Motionen föreslår att kommunfullmäktige beslutar att stadsfastighetsnämnden i samverkan med kulturnämnden får i uppdrag att ta fram förslag på ett minnesmärke som uppmärksammar den judiska historien i området Haga- och Linnéstaden samt att stadsfastighetsnämnden i samverkan med kulturnämnden får i uppdrag att utreda och lokalisera en lämplig plats för att installera ett minnesmärke för den judiska historien i området Haga- och Linnéstaden.

Förvaltningens bedömning är att ett initiativ om att upprätta ett minnesmärke i form av en konstgestaltning har potential att ske inom ramen för Charles Felix Linbergs donationsfond. Genom Charles Felix Linbergs donationsfond kan ny offentlig konst tillkomma exempelvis minnesmärke och det finns flera exempel där historien, grupper av människor och historiska personer som uppmärksammas genom gestaltningar som tillkommit via fonden efter beslut i kommunfullmäktige. Kulturförvaltningen föreslår mot denna bakgrund kulturnämnden att avstyrka motionen.

Kulturnämnden beslutade i enlighet med förvaltningens tjänsteutlåtande.

Halvtidsutvärdering samt förslag till revidering av Göteborgs Stads plan för kulturprogrammet 2023–2026

Göteborgs Stads plan för kulturprogrammet 2023–2026 förtydligar hur Göteborgs Stads nämnder och styrelser ska samverka för att bidra till de kulturstrategiska målen i kulturprogrammet. Planens aktiviteter ska leda till en stärkt ställning för konsten och kulturen, ett mer tillgängligt kulturliv och att kunskapen om kulturens värden tas tillvara i arbetet för en hållbar stads- och samhällsutveckling och en attraktiv livsmiljö.

Halvtidsutvärderingen visar att planen bidragit till att integrera kulturperspektivet i stadsövergripande processer och har visat potential som verktyg för att främja Göteborgs Stads kulturstrategiska mål. Flera aktörer pekar också på ett växande intresse och ökad synlighet för kulturfrågorna inom flera politikområden. Dialogen har ökat och samverkan mellan stadens förvaltningar och bolag har förtydligats och förstärkts.

Utvärderingen visar också på ett par möjliga förbättringsområden framöver. Planen bedöms sammantaget ha god potential att fortsätta verka i riktning med Göteborgs Stads övergripande kulturpolitiska ambitioner.

Kulturnämnden godkände halvtidsutvärdering av Göteborgs Stads plan för kulturprogrammet 2023–2026 och översänder den samma till kommunstyrelsen.


${loading}