Isarna på både Stora och Lilla Delsjön kan vara farlig att gå på, trots att det har varit kallt ett tag. Det beror på att Kretslopp och vatten tar vatten för dricksvattenproduktion från Delsjöarna och vattennivåerna i sjöarna varierar mycket.
Idag, den 1 februari öppnar ansökan till Kultursommarjobb 2026. Göteborgs Stads kulturförvaltning söker ungdomar från alla delar av staden som vill skapa kultur i det offentliga rummet under juni, juli och augusti.
Under två treveckorsperioder jobbar kultursommarjobbare med idéutveckling, repetitioner och genomförande av musik- och scenkonstproduktioner, med hjälp och stöd från konstnärliga coacher.
Som kultursommarjobbare ger du invånare och turister underhållning på stadens torg och gator. Du kan jobba som allt från akrobat, skådespelare, streetdansare till marknadsförare och filmare.
Fakta
Ansökningsperiod: 1 februari–1 mars
Anställningsperioder: vecka 26–28 eller vecka 29–31